Zabezpieczenie skarp i osuwisk
 

Zabezpieczenie skarp i osuwisk
Siatka zgrzewana
Chcesz odpowiednio, a zarazem ciekawie zabezpieczyć skarpę przed osuwaniem się ziemi i materiału skalnego? Zamiast zwykłej ściany żelbetowej, zaprojektuj niezwykle efektowny gabion.

Tradycyjne zabezpieczenie skarp, jakim są ściany żelbetowe, warto zastąpić konstrukcją gabionową z koszy gabionowych Betafence, które stanowią skuteczne, a przede wszystkim efektowne i trwałe umocnienie. Gabiony dzięki wypełnieniu materiałem skalnym mają bardzo naturalny charakter i dobrze komponują się z otoczeniem, a jednocześnie trudno je przeoczyć i się nimi nie zachwycić.

 Murek gabionowy

 

Konstrukcje gabionowe tworzy się z koszy wytwarzanych z wysokiej jakości siatek zgrzewanych (z siatki pokrytej powłoką Zincalu lub z siatki ocynkowanej i pokrytej powłoką PVC), które łączone są spiralami, drutem wiązałkowym lub klipsami, a na miejscu stawiania konstrukcji wypełniane materiałem skalnym. Odporność koszy gabionowych na korozję sięga nawet 120 lat, a ich wysoką jakość potwierdza europejski certyfikat jakości.

 

Murek gabionowy

 

Podstawowym zastosowaniem gabionów jest ochrona koryt rzecznych przed erozją wodną i skarp przed osuwaniem się ziemi. Jednak dzięki niezwykłemu urokowi gabionowych konstrukcji, gabiony stały się czymś więcej niż tylko zabezpieczeniem – stały się narzędziem kreowania przestrzeni.

 

 

Ekspert radzi:

 

Gabiony można wypełniać różnymi materiałami, pod warunkiem, że są one odpowiednio twarde, wytrzymałe na warunki atmosferyczne i mrozoodporne. Najlepiej nadają się do gabionów granity, bazalty, ale można też stosować piaskowce, wapienie, łupki, gnejsy, porfiry, a nawet kostkę brukową i gruz betonowy.

 

Przestrzenie gabionów, które nie są obciążone, można nawet wypełniać drewnem, korą, suchymi liśćmi, łodygami bambusa itp.

 


TAK dla gabionów!

Za wyborem konstrukcji gabionowej do zabezpieczenia skarpy czy osuwiska, poza aspektem estetycznym, do Twojego Klienta przemówią jeszcze inne argumenty:

 

  • Przy stawianiu konstrukcji gabionowych nie ma potrzeby zagłębiania ich w gruncie.
    Dzięki swojej elastyczności gabiony są odporne na odkształcenia przemarzniętego podłoża – w przeciwieństwie do ścian oporowych żelbetowych, które posadowione zbyt płytko (powyżej strefy przemarzania) mogą pękać.

  • Gabiony pozwalają na swobodny odpływ wody ze skarpy
    Przestrzenie pomiędzy kamieniami w gabionach są na tyle duże, że woda może swobodnie przez nie przepływać, co nie jest możliwe przy ścianach oporowych żelbetowych, które wymagają efektywnego drenażu.


 

Ekspert radzi:

 

Choć konstrukcje gabionowe przepuszczają wodę, geowłóknina położona pomiędzy gabionem a podłożem może z czasem zostać zalepiona drobinkami gruntu i stać się szczelną zaporą dla wody. Dlatego w przestrzeni wydzielonej włókniną za gabionem powinien znajdować się też dodatkowy drenaż umożliwiający spływ wody z gruntu za skarpą.

 

 

Murek gabionowy


  • Gabiony przez całe lata wyglądają jak nowe bez konieczności regularnej konserwacji.
    Wysokiej jakości kosze są niezwykle odporne na korozję, a materiał skalny nie wymaga jakichkolwiek ingerencji z Twojej strony, by wyglądać wciąż tak samo. O estetykę ściany żelbetowej trzeba co jakiś czas zadbać.

 

Zaprojektuj z pomysłem, zamontuj z ekspertem!

Gabiony dają Ci wiele możliwości także pod względem ostatecznego kształtu konstrukcji. Może to być pionowa elewacja lub schodkowanie. Ściana gabionowa daje się wyginać w łuki, zakola, możesz więc idealnie ją dopasować do swojego pomysłu i wymagań projektu.

 

Murek gabionowy Murek gabionowy

 

 

Ekspert radzi:

 

Pamiętaj, że do zaprojektowania ściany oporowej z gabionów potrzebne są obliczenia stateczności skarpy i konstrukcji, która będzie służyć jej zabezpieczeniu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zabezpieczenie skarpy jest na tyle mocne, że przeniesie wszystkie obciążenia i zabezpieczy skarpę na całe lata.Obliczenia takie wykonuje geolog po przeprowadzeniu odpowiednich badań.

 

Pamiętaj, że montaż gabionów powinien zostać przeprowadzony przez specjalistów.

 

 

Więcej o informacji o gabionach znajdziesz na www.betafence-gabiony.pl.

Zobacz także:
Komentarze