Zwierzę bezpieczne w ogrodzie

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa

 

Jeśli zwierzak jest mieszkańcem Twojego domu, koniecznie pomyśl o jego bezpieczeństwie i wygodzie, planując budowę ogrodzenia.

 

O ile – upraszczając – każde ogrodzenie, które zapewnia ochronę posesji – jest odpowiednie dla człowieka, o tyle dla zwierząt już niekoniecznie. Szczególnie tych małych. Dlatego jeśli masz lub planujesz zakup pupila, który będzie biegał po Twojej działce, musisz zadbać o odpowiedni płot oraz przemyśleć inne elementy stałe w ogrodzie.

siatka-ogrodzeniowa-Casanet-betafence

 

Oddzielić zwierzę od innych działek

 

Pierwszą zasadą, szczególnie w przypadku psów, które mogą być agresywne, jest montaż takiego ogrodzenia, które uniemożliwi wydostanie się poza posesję lub w drugą stronę: nie pozwoli innym zwierzętom, zwabionym zapachem czy odgłosami pupila, wejść na teren Twojego ogrodu. Tak zorganizowane otoczenie domu po pierwsze sprawi, że Twój podopieczny nigdy nie zrobi krzywdy np. przechodniom, a przy okazji będziesz mieć pewność, że nikt obcy go nie skrzywdzi.

Posiadacze zwierząt udomowionych powinni więc pomyśleć o ogrodzeniu z siatki (czy to plecionej, czy zgrzewanej), murkach gabionowych lub panelach o bardzo małych przestrzeniach pomiędzy szczeblami. Produkty z rodziny Nylofor są tutaj idealnym przykładem.

 

Panele Ogrodzeniowe Nylofor 3D Betafence

 

Zwierzę chronione na działce

 

Ograniczenie lub wręcz uniemożliwienie kontaktu z otoczeniem poza posesją to jedno, ale wpuszczając pupila do ogródka trzeba pamiętać o dwóch rzeczach:

  • niewielkie zwierzęta, np. gryzonie (króliki czy świnki morskie) mogą stać się celem ataku ptaków łownych, choćby sów
  • małe pieski są nad wyraz żywotne, dlatego biegając po ogrodzie, mogą zniszczyć rośliny, które posadziliśmy w jego obrębie

 

Rozwiązaniem obu problemów jest budowa niewielkiego płotu wewnątrz ogrodu, który ograniczy poruszanie zwierzaka do z góry określonego obszaru. Do tego celu świetnie sprawdzi się siatka zgrzewana Hexanet, która wyróżnia się bardzo małymi oczkami w kształcie sześcianu.

 

siatka-ogrodzeniowa-Siatka-Casanet-Betafence

 

Dodatkowo, w pierwszym z omówionych przypadków, warto także zamontować daszek nad wyznaczonym terenem, by zniwelować niebezpieczeństwo czyhające z góry. Do tego celu polecamy siatkę Casanet.

 

Wspomniana siatka nadaje się także do stworzenia klatki np. dla chomika. Wystarczy przygotować stelaż z desek i uzupełnić przestrzenie odpowiednio przyciętymi arkuszami Casanet. Ich budowa uniemożliwi przedostanie się do środka jakiemukolwiek drapieżnikowi.