Zbuduj własny kompostownik

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, murki gabionowe, przesłony ogrodzeniowe, gabiony

 

Czyli krótki poradnik, jak w prosty sposób wpłynąć na ekologię i wpisać się w nurt zero waste.

 

Życie w zgodzie z naturą stało się nie tylko modą, ale za sprawą wymiernych korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla nas: mądrą inwestycją w przyszłość. Redukowanie produkcji śmieci, unikanie marnowania żywności, ponowne wykorzystanie surowców – oto kilka codziennych czynności, które wpisują się w ruch „zero waste” i długofalowo wpływają na jakość naszego życia.

Do takiego stylu namawiamy także w Betefence. Wiemy jak ważny jest zrównoważony rozwój, w którym technologia idzie w parze z dbałością o otaczający nas świat. Dlatego namawiamy Was do przyłączenia się do tego ruchu poprzez niezwykle proste działania. Na przykład budowę własnego kompostownika w ogrodzie.

 

Panele Ogrodzeniowe Zenturo Murek Gabionowy Zenturo Betafence

 

Zalety kompostownika

 

Dzięki kompostownikowi produkujemy mniej śmieci, co już na starcie redukuje nasze koszty. Nie musimy także marnować energii na jazdę do składowisk odpadów zielonych, ponieważ wszystkie możemy zgromadzić w naszym ogrodzie.

 

Dodatkowo zyskujemy odnawialny, w pełni naturalny, darmowy nawóz, który możemy wykorzystać do pielęgnacji i wzmacniania roślin w naszym ogrodzie.

 

Murek Gabionowy Zenturo Betafence

 

Jak zbudować kompostownik?

 

Sam kompostownik może być dedykowanym pojemnikiem, w którym składujemy odpady. W sieci znajdziecie mnóstwo tego typu przedmiotów, które – ze względu na różne rozmiary – możemy ustawić nawet na balkonie. Inna opcja, to wyznaczenie terenu w ogrodzie i wydzielenie go za pomocą kamieni lub gabionów. Gabiony możemy także wykorzystać jako pojemniki na odpadki i zamiast tradycyjnego wypełnienia umieszczać w nich np. liście czy gałęzie.

Dobra wskazówka to zakupienie dżdżownic, które przyśpieszają proces kompostowania i wpływają na jego wydajność. Można zainwestować w dżdżownicę kalifornijską, „specjalizującą się” w rozkładaniu odpadków zielonych, ale do tego zadania odpowiednie będą także zwykłe dżdżownice, które można zakupić w sklepie wędkarskim.

 

Niezależnie od tego, które z powyższych rozwiązań jest dla nas najbardziej atrakcyjne i korzystne, sugerujemy odgrodzenie terenu, na którym będzie stał kompostownik. Dzięki temu zasłonimy niekoniecznie atrakcyjną prezencję, a przy tym „wyhamujemy” rozprzestrzenianie się niezbyt przyjemnych zapachów.

 

panele-ogrodzeniowe-Panele-Nylofor-Screenowave-Betafence

 

Do wykonania tego zadania polecamy murki gabionowe Zenturo, które świetnie prezentują się na każdej posesji. Wypełnione kamieniami, drewnem lub szkłem dodają ogrodowi uroku i klasy. Drugą z opcji na odgradzanie są panele Bekafor Classic z dedykowanymi im przesłonami imitującymi drewno lub wprost drewnianymi. Doskonale zasłaniają kompostownik i tłumią zapachy, a przy tym prezentują się bardzo naturalnie. Trzecie z rozwiązań to zaś panele Nylofor 2D i 3D, które możemy uzupełnić elastycznymi taśmami Screeno Wave.