Zalety bram z automatyką

Wykorzystane elementy: brama skrzydłowa, brama przesuwna

 

Planujesz zakup nowej bramy dla swojej posesji? Polecamy Ci rozważenie modelu z systemem automatycznego otwierania, który znacząco ułatwi Ci życie.

Mimo że bramy dedykowane systemom ogrodzeniowym dla domów są relatywnie lekkie, szczególnie gdy mieszkamy w spokojnym, przyjaznym otoczeniu, to jednak ich otwieranie bywa uciążliwe. I to zarówno, jeśli chodzi o bramy przesuwne, jak i skrzydłowe. Już choćby sama konieczność wysiadania z samochodu przed wjazdem do ogrodzonego garażu wymaga od nas nie tylko wysiłku, ale także poświęcenia czasu.

Dlatego też, kierując się własnym komfortem oraz szacunkiem dla swoich wolnym chwil, pomyśl, czy nie warto do bramy zamontować automatyki. Raz poniesiony wydatek przełoży się na satysfakcję z użytkowania.

Kiedy warto kupić bramę z automatyką?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: jeśli często zamierzasz z niej korzystać. A przecież zazwyczaj po to montujemy bramy, by używać ich co najmniej kilkanaście razy w tygodniu. Najczęściej stanowią one element podjazdu do garażu, dlatego zarówno przy wyruszaniu do pracy, jak i powrocie do domu, musimy ją zarówno otwierać, jak i zamykać, co zabiera nasz cenny czas. W takiej sytuacji automatyka staje się wręcz niezbędna!

Kolejny wyznacznik to waga bramy. Jeśli skrzydło waży mniej, niż 150 kg, przyjmuje się, że jest relatywnie lekkie i można go bez problemu obsługiwać ręcznie. Bramy dodatkowo wzmacniane czy zdobione mogą ważyć więcej, a co za tym idzie komfort ich manualnego otwierania znacząco spada.

Warto też brać pod uwagę warunki atmosferyczne, jakie panują w okolicy naszej posesji. Jeśli często wieje wiatr lub pada deszcz, to ręczne otwieranie będzie nie tylko mało komfortowe, ale też trudne do przeprowadzenia. Przykładowo brama skrzydłowa pod wpływem wiatru może się nieoczekiwanie zamknąć, a skutki łatwo sobie wyobrazić: porysowany lub uszkodzony samochód.

 

Bramy ogrodzeniowe i furtki Brama Przesuwna Horizen Betafence

Automatyka w zestawie

Jeśli któryś z powyższych warunków jest spełniony to znak, że warto postawić na bramę z automatyką. Optymalnym wyborem jest kupienie gotowego zestawu: brama + automatyka. Istnieje także opcja wyboru takiej bramy, w której automat dopiero będzie mógł zostać zainstalowany. Jeśli więc potrzebujesz czasu do namysłu, taka wersja także wchodzi w rachubę.

Odradzamy natomiast bramy, w których nie istnieje możliwość systemowego montażu automatycznego otwierania. Owszem, do nich także można zainstalować automatykę, jednak jej działanie i bezusterkowość mogą być dyskusyjne.

Na rynku dostępne są zarówno bramy skrzydłowe, jak i przesuwne, które zostały stworzone tak, by mógł obsługiwać je napęd. Uruchamiamy go za pomocą pilota, którego możemy trzymać np. przy kluczykach do samochodu. W takim wypadku jedyne, o czym musimy pamiętać, to wymiana baterii raz na jakiś czas.

Jak zasugerowaliśmy wcześniej, bardzo ważne jest, by kupić bramę z dedykowaną automatyką, gdyż tylko taka opcja da nam gwarancję niezawodnego działania. Chodzi nie tylko o samą jakość wykonania sprzętu, ale też jego udźwig. Kupując dedykowany mechanizm mamy pewność, że poradzi sobie z ciężarem bramy, nawet w trudnych (czytaj: wietrznych) warunkach.

Cena automatyki zależy oczywiście od modelu bramy. Przykładowo dla przesuwnej Egidii HD (szerokość 3,5m, wysokość 2m) koszt wynosi 1450 zł netto. Kwota ta bardzo szybko zwróci się w postaci naszego komfortu i zaoszczędzonego czasu.