Zabaw się w kreatora twojego ogrodzenia

Wykorzystane elementy: murki gabionowe

Jeśli lubisz tworzyć coś od siebie, murek gabionowy PetraZen lub Zenturo Super pozwoli rozwinąć ci skrzydła.

 

Niezwykły kamień

Podstawowym materiałem do wypełniania murku gabionowego są kamienie w różnej postaci: kawałków skał, otoczaków czy kostki brukowej. Ich wybór w składach budowlanych jest bardzo szeroki. I najważniejsze – mają one różne odcienie i barwy. Wybierając kolory kontrastowe (np. biały i szary lub czerwony i zielony) oraz układając kamienie warstwami stworzysz naprawdę ciekawe kompozycje.

Porada 1: Pamiętaj, aby sprawdzić jakiej wielkości są oczka w panelach twojego murku. Może się bowiem okazać, że kupisz kamień zbyt drobny i on się zwyczajnie wysypie z murku.

Porada 2: Ciekawe efekty daje układanie warstw o różnej grubości oraz powtarzanie wzorów, np. na górze i dole ogrodzenia.

 

Zapachy lasu

Ale możliwych wypełnień jest znacznie więcej. Niezwykłe efekty dają równiutko poukładane w murku plastry pociętych pni drzew. Różne średnice pniaków wcale nie zaburzają kompozycji. Do murku można też wsypać korę drzew o różnych odcieniach, ale trzeba pamiętać, by były to duże fragmenty. Ten rodzaj wypełnienia jest mniej trwały. Musisz się liczyć z tym, że warunki pogodowe wpłyną na wygląd murku i dobrze byłoby wtedy wymienić wypełnienie na inne.

Świetliste szkło

Niesamowite wrażenie na pewno uzyskasz układając w murku gabionowym warstwę brył szklanych. Są to odpady z hut szkła, również dostępne w składach budowlanych. Mogą przybierać różne barwy, od białego przez żółte do niebieskości. Jeśli umieścisz w warstwie szklanej oświetlenie ledowe, twoje ogrodzenie będzie przyciągało uwagę nawet po zmroku. Warstwy szklane stosuj raczej jako wstawki o niewielkiej szerokości. Choć bardzo atrakcyjne wizualnie, szkło jest zwykle znacząco droższe niż inne wypełnienia.

I na koniec koszty

Sam stalowy stelaż murku gabionowego nie jest dużo droższy od standardowego ogrodzenia panelowego (słupy nośne mogą mieć większy profil i trzeba uwzględnić drugi panel, dzięki któremu powstaje przestrzeń do wypełnienia). Główna inwestycja to koszt kamienia lub innego materiału.

Porada 1: Podczas sprawdzania w składzie budowlanym możliwych wypełnień, zawsze spisuj sobie ceny. Czasami różnice między jednym a drugim zielonym kamieniem mogą być znaczące.

Porada 2: Jeśli masz ograniczony budżet, rozważ wypełnienie większości murku tańszym kamieniem i dodanie tylko wąskich wstawek z droższego kamienia o innym kolorze lub brył szklanych.