Wysokość ogrodzenia dla domu

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa, słupki ogrodzeniowe

Prawo, wskazania producenta oraz estetyka – to trzy najważniejsze aspekty, które musisz wziąć pod uwagę dobierając wysokość Twojego ogrodzenia.

Odpowiednio dobrana wysokość  systemu ogrodzeniowego gwarantuje nie tylko atrakcyjny wygląd, lecz także trwałość konstrukcji i postępowanie zgodnie z obowiązującym przepisami prawa. Przyjrzyjmy się zatem trzem aspektom prawidłowego wyboru.

 

Panele_ogrodzeniowe_Bekafor_Classic_Betafence

Przepisy prawa

Przede wszystkim musisz pamiętać, że prawo zobowiązuje Cię do zgłoszenia budowy ogrodzenia, jeśli jego wysokość przekracza 2,2 m, niezależnie od miejsca, w którym stoi. Z kolei jeśli budujesz system od strony miejsc publicznych takich, jak np. ulica, budowę musisz zgłosić zawsze. Termin to maksymalnie 30 dni przed planowanymi pracami.

Inny ważny przepis związany z wysokością dotyczy ogrodzenia, które zakończone jest ostrymi elementami. W takim wypadku musi mierzyć przynajmniej 1,8 m wysokości, by nie stanowić zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Wymogi techniczne

W tym wypadku najważniejsza jest wysokość słupa. Wyznaczysz ją, zwracając uwagę na następujące cechy:

  • wysokość panelu lub siatki
  • głębokość, na którą musi zostać wkopany słup – zależy od głębokości przemarzania gruntu, różnej w zależności od regionu Polski. Pamiętaj jednak, że minimalna głębokość wkopania to 0,5 m
  • wysokość podmurówki
  • ewentualnie wielkość przesunięcia na uskokach (dotyczy nierównych terenów)

 

Bramy Ogrodzeniowe i Furtki Brama Przesuwna Horizen Betafence

Walory estetyczne

Od Twoich upodobań zależy, czy brama ogrodzeniowa i pozostałe elementy systemu ogrodzeniowego (słupy, panele lub siatki) będą miały jedną wysokość, czy też niektóre z nich będą obniżone lub podwyższone. Za najbardziej estetyczne uchodzą jednak takie ogrodzenia, które wyróżniają się jedną linią, np. Betafence Horizen.

Stosując się do tych uwag na pewno wybierzesz taką wysokość ogrodzenia, by bezpiecznie służyło Ci przez lata.

 

panele-ogrodzeniowe-Panele-Horizen-Betafence