Fundament wylewany
Główne zalety fundamentu monolitycznego (wylewanego) to:
- sposób na dodatkowe usztywnienie ogrodzenia
- duża odporność na ściskanie (solidny)
- niska nasiąkliwość
- stabilność (szczególnie na podłożach niejednorodnych).
Kiedy i jak wykonać wylewkę betonową
Podstawową trudnością jest duża pracochłonność oraz stosunkowo wysokie koszty wykonania wylewki betonowej. Jeśli chcemy solidnie wykonać fundament monolityczny musimy pamiętać o następujących elementach:
- szalunek (tzw. deskowanie) – rodzaj formy, do której wlejemy beton.
W przypadku ogrodzenia posesji prywatnej będzie to prawdopodobnie szalunek indywidualny z desek. Typowa szerokość to 40 cm, natomiast głębokość powinna sięgać poniżej strefy przemarzania (w zależności od regionu Polski jest to od 80 do 120 cm) - zbrojenie – wykonuje się je przeważnie z prętów okrągłych, gładkich lub żebrowych.
Zbrojenie zwiększa wytrzymałość fundamentów na działanie sił, takich jak: parcie gruntu, uderzenie czy nacisk konstrukcji nośnej - rozmieszczenie słupów – należy pamiętać o pozostawieniu otworów pod słupy lub zamówieniu słupów z podstawami do montażu słupów na kotwy
- temperatura betonowania – standardowej wylewki nie betonujemy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -5 st. C (można wprawdzie zastosować specjalne środki chemiczne, które umożliwią betonowanie nawet przy – 15 st. C, ale to znacząco podwyższa koszty inwestycji).
Jeśli temperatura na zewnątrz podnosi się powyżej +25 st. C, należy zraszać lub spryskiwać beton wodą w celu uniknięcia szybkiego parowania wody, a co za tym idzie wysychania betonu zamiast powolnego zastygania.

Podmurówka prefabrykowana
Podmurówka prefabrykowana to dużo prostsze rozwiązanie.
System składa się z dwóch elementów:
- łącznika w kształcie litery H – w 3 rodzajach:
- prosty – do słupów pośrednich ogrodzenia
- narożny – do tworzenia rogów
- końcowy – do zakładania na koniec ogrodzenia
- deski – w kształcie prostokąta, o długości ok. 2,4 m
Zalety podmurówki prefabrykowanej
Łączniki betonowe wykłada się na stopie fundamentowej słupa i łączy deskami. Przed wyłożeniem należy wyrównać teren. Po zainstalowaniu należy obsypać podmurówkę do 1/3 wysokości.
Podmurówka prefabrykowana nie wzmacnia (usztywnia) ogrodzenia, pełni jedynie walory estetyczne, ma za to wiele innych zalet:
- tworzą ją gotowe elementy, które składa się ze sobą w prosty sposób
- powstrzymuje wzrost trawy pod ogrodzeniem
- uniemożliwia małym zwierzętom podkopywanie się pod ogrodzeniem
- może być instalowana w dowolnych warunkach pogodowych i temperaturowych
- nie wymaga wykonywania głębokich wykopów w gruncie
- łączniki mają taki kształt i otwory, które umożliwiają połączenia z wieloma rodzajami słupów (okrągłe, prostokątne, profilowane – np. Bekaclip).
Decyzję oczywiście każdy podejmie sam, ja natomiast porównując koszty, funkcjonalność oraz walory użytkowe rekomenduję podmurówkę prefabrykowaną.
Konsultacja merytoryczna: Krzysztof Błoński – Koordynator sprzedaży