Wybieramy farby do metalu – poradnik

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa, brama skrzydłowa, brama przesuwna, murki gabionowe, słupki ogrodzeniowe

 

Planujesz malowanie swojego metalowego ogrodzenia? Sprawdź jaką farbę wybrać, by być zadowolonym z efektu.

 

Nowoczesne systemy ogrodzeniowe, zarówno z siatki, jak i panelu, są zaprojektowane i zabezpieczone tak, by przez wiele lat nie było potrzeby ich odświeżania. W Betafence stosujemy wiele specjalistycznych powłok antykorozyjnych, które chronią produkt przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.

 

Siatka ogrodzeniowa Pantanet Family

 

Dobre powłoki antykorozyjne

 

Podstawowym zabezpieczeniem jest cynkowanie. By jeszcze wydłużyć żywotność naszych paneli i siatek, stworzyliśmy powłokę Zincalu, czyli stop cynku i aluminium, który podnosi ten parametr nawet 2-3 razy. Do tego, w części systemów, produkty pokrywane są powłokami syntetycznymi, np. z PVC.

 

Co więcej, każde ogrodzenie posiada paletę kolorów, które można dobierać do wyglądu grodzonej działki. Dzięki temu dodatkowe malowanie paneli i siatek Betafence w praktyce nie jest potrzebne przez kilkadziesiąt lat od prawidłowego zamontowania – wyjątkiem może być położenie w ekstremalnych, bardzo deszczowych warunkach.

 

Panele Ogrodzeniowe Nylofor 2D Super Betafence

 

Farby do metali

 

W przypadku jednak, gdy masz ochotę na zmianę koloru swojego systemu ogrodzeniowego lub pod wpływem zużycia wymaga ono naniesienia farby ochronnej, koniecznie postaw na takie produkty, które przeznaczone są do malowania metalowych powierzchni. W przypadku produktów Betafence zalecamy używanie farb do metali żelaznych (stal i żeliwo).

Zacznijmy od tego, jakich farb NIE UŻYWAĆ. Zdecydowanie odradzamy farby akrylowe, które same w sobie są rozcieńczalne w wodzie i nie chronią przed jej działaniem. Zamiast nich należy postawić na farby o charakterze rozpuszczalnikowym, które lepiej pozwalają na zwiększenie trwałości powłok antykorozyjnych. Do tego typu farb zaliczamy:

 

  • epoksydowe
  • poliuretanowe
  • alkidowe
  • chlorokałczukowe (gumowe)
  • olejno-alkidowe

 

Panele Ogrodzeniowe Zenturo Murek Gabionowy Zenturo Betafence

 

Koniecznie przygotuj podłoże!

 

Pamiętaj, by nie kłaść farby bezpośrednio na zużyte powłoki, a już w szczególności – na elementy, na których pojawiła się rdza. Najpierw należy oczyścić powierzchnię z oznak korozji, np. przy pomocy papieru ściernego. Następnie należy zagruntować malowane elementy oraz nałożyć podkład pod farbę. Warto zauważyć, że niektóre podkłady także mają właściwości antykorozyjne. Później malujemy ogrodzenie podkładem, by w końcu nanieść finalną farbę.

 

Na rynku dostępne są także farby, które można kłaść bezpośrednio na rdzę, jednak i one wymagają przynajmniej delikatnego starcia większych pokładów rdzy, a także oczyszczenia i odtłuszczenia powierzchni.

 

Proces malowania ogrodzeń metalowych wymaga więc zaangażowania, ale na szczęście inwestycja w produkty Betafence okłada tę konieczność na wiele lat.

 

Panele Ogrodzeniowe Horizen - Betafence