Współdzielenie kosztów ogrodzenia z sąsiadami

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa

Najczęściej sąsiadów się nie wybiera. Ale trzeba z nimi żyć i to najlepiej żyć w zgodzie. Aby tak było dobrze jest uniknąć nieporozumień już na etapie ogradzania posesji. Zapoznaj się z podstawowymi przepisami, które regulują te czynności.

Podejdź no do płota…

Przepisy prawa budowlanego nie regulują kwestii związanej z finansowaniem budowy ogrodzenia na granicy działek. Zatem jeśli nie dojdziemy do porozumienia z sąsiadem, będziemy musieli ponieść całkowity koszt jego postawienia. Rozmowy z sąsiadem o współdzieleniu kosztów ogrodzenia mogą pójść łatwiej, jeśli wspólnie podejmiecie decyzję o jego wyglądzie.

Ciekawe i trwałe ogrodzenia

Zamiast zwykłego płotu możecie między posesjami wybudować niezwykle efektowny murek gabionowy z paneli Zenturo od Betafence lub zamontować ogrodzenie z paneli Bekafor, które wypełnione w newralgicznych miejscach estetycznymi przesłonami Collfort lub Nevada, zapewni obu stronom nie tylko estetykę, ale i poczucie prywatności.

Koszty konserwacji i naprawy ogrodzenia

Sąsiad chętniej zgodzi się na partycypowanie w kosztach takiego ogrodzenia także ze wzglądu na jego trwałość, którą potwierdza 10-letnia gwarancja Betafence na pełne systemy ogrodzeniowe. Ogrodzenie, które latami wygląda jak nowe bez konieczności regularnej konserwacji obu stronom oszczędzi nie tylko sporo pieniędzy, ale także czasu i nerwów. Warto bowiem pamiętać, że chociaż prawo nie określa, kto ma ponieść koszty stawiania ogrodzenia, jasno określa, iż odpowiedzialność za jego konserwację i naprawy ponoszą obie strony.

 

Przepisy, a wysokość ogrodzenia

Stawiając ogrodzenie między działkami musimy pamiętać o tym, że jeśli będzie wyższe niż 2,2 m, chęć jego postawienia należy zgłosić staroście powiatowemu lub wojewodzie co najmniej na 30 dni przed planowaną budową.

Wybierając wysokość ogrodzenia warto uwzględnić, że obowiązuje nas tzw. prawo sąsiedzkie. Pamiętajmy, że zbyt wysokie ogrodzenie może okazać się kłopotliwe nie tylko dla sąsiadów, ale i dla nas samych, bowiem ogranicza przestrzeń, zwłaszcza jeśli nie jest przezierne.