Nawet najbardziej kolorowe liście w końcu opadną odsłaniając to, co latem kryło się pod zieloną kurtyną. Szczęśliwie nie jesteśmy zmuszeni całą zimę wpatrywać się w ponury płot. Możemy już na etapie projektu domu pomyśleć o ogrodzeniu, które będzie wiecznie zielone.
Pnącza czy iglaki?
Projektując ogrodzenie często mamy różne dylematy. Zastanawiamy się, czy postawić na zimozielone iglaki i czekać latami aż urosną na tyle, by przesłoniły nas przed spojrzeniami sąsiadów? A może lepiej puścić po ogrodzeniu ekspansywne pnącza, na przykład clematis lub rdest ptasi, dzięki którym szybko nasz płot się zazieleni? Zanim będziemy się zastanawiać, czym je obsadzimy, pomyślmy o tym, jak powinno to ogrodzenie wyglądać, bo przecież będzie ono stanowiło istotny element naszego prywatnego krajobrazu.
W przypadku drzew i krzewów iglastych, ogrodzenie będziemy latami oglądać zanim iglaki urosną. Chyba że zdecydujemy się na zakup dużych drzew, co jednak wiąże się z dużym ryzykiem, że się nie przyjmą, a także ze sporymi kosztami.
Gdy zdecydujemy się na pnącza, nasze ogrodzenie szybko się zazieleni, ale też szybko zgubi liście na czas długich późno jesiennych, zimowych i wiosennych miesięcy.
Zarówno w przypadku rosnących iglaków, jak i gubiących liście pnączy, przez długi czas będziemy skazani na oglądanie nieatrakcyjnych widoków za oknem.
Ogrodzenie z siatki lub ogrodzenie z paneli
Dlatego warto wybrać wiecznie zielone ogrodzenie z siatki zgrzewanej lub paneli. Nazwanie ogrodzenia firmy Betafence w kolorze intensywnej zieleni wiecznie zielonym jest metaforą nie tylko ze względu na to, że ogrodzenie to będzie zielone o każdej porze roku. Będzie tak także dlatego, że wszystkie systemy Betafence mają jeszcze inną bardzo ważną zaletę, zwłaszcza w przypadku obsadzania ogrodzenia roślinnością. Są wyjątkowo odporne na korozję, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii powlekania (warstwa cynku lub stopu cynku z aluminium oraz powłoki organiczne). Latami wyglądają jak nowe bez konieczności regularnej konserwacji, znacznie utrudnionej w miejscach, w których pną się po ogrodzeniu rośliny, czy też wówczas, gdy tuż przy nim rosną iglaki.