Wiecznie zielone ogrodzenia z paneli

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa

Jesień w ogrodzie to początek barwnych przemian. Drzewa stają w ogniu jesiennych liści, a ogrodzenia obsadzone winobluszczem i innymi pnączami nagle zamieniają się w efektowne płonące kaskady. Niestety przemiany te są równie intensywne, co krótkie.

Nawet najbardziej kolorowe liście w końcu opadną odsłaniając to, co latem kryło się pod zieloną kurtyną. Szczęśliwie nie jesteśmy zmuszeni całą zimę wpatrywać się w ponury płot. Możemy już na etapie projektu domu pomyśleć o ogrodzeniu, które będzie wiecznie zielone.

 

Pnącza czy iglaki?

Projektując ogrodzenie często mamy różne dylematy. Zastanawiamy się, czy postawić na zimozielone iglaki i czekać latami aż urosną na tyle, by przesłoniły nas przed spojrzeniami sąsiadów? A może lepiej puścić po ogrodzeniu ekspansywne pnącza, na przykład clematis lub rdest ptasi, dzięki którym szybko nasz płot się zazieleni? Zanim będziemy się zastanawiać, czym je obsadzimy, pomyślmy o tym, jak powinno to ogrodzenie wyglądać, bo przecież będzie ono stanowiło istotny element naszego prywatnego krajobrazu.

W przypadku drzew i krzewów iglastych, ogrodzenie będziemy latami oglądać zanim iglaki urosną. Chyba że zdecydujemy się na zakup dużych drzew, co jednak wiąże się z dużym ryzykiem, że się nie przyjmą, a także ze sporymi kosztami.

Gdy zdecydujemy się na pnącza, nasze ogrodzenie szybko się zazieleni, ale też szybko zgubi liście na czas długich późno jesiennych, zimowych i wiosennych miesięcy.

Zarówno w przypadku rosnących iglaków, jak i gubiących liście pnączy, przez długi czas będziemy skazani na oglądanie nieatrakcyjnych widoków za oknem.

 

Ogrodzenie z siatki lub ogrodzenie z paneli

Dlatego warto wybrać wiecznie zielone ogrodzenie z siatki zgrzewanej lub paneli. Nazwanie ogrodzenia firmy Betafence w kolorze intensywnej zieleni wiecznie zielonym jest metaforą nie tylko ze względu na to, że ogrodzenie to będzie zielone o każdej porze roku. Będzie tak także dlatego, że wszystkie systemy Betafence mają jeszcze inną bardzo ważną zaletę, zwłaszcza w przypadku obsadzania ogrodzenia roślinnością. Są wyjątkowo odporne na korozję, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii powlekania (warstwa cynku lub stopu cynku z aluminium oraz powłoki organiczne). Latami wyglądają jak nowe bez konieczności regularnej konserwacji, znacznie utrudnionej w miejscach, w których pną się po ogrodzeniu rośliny, czy też wówczas, gdy tuż przy nim rosną iglaki.