Trend na bramy przesuwne na posesjach

Wykorzystane elementy: brama przesuwna

Wybór bram przesuwnych nie tylko podyktowany jest modą, ale przede wszystkim wygodą ich użytkowania. To właśnie komfort ma podstawowe znaczenie, zwłaszcza kiedy używasz bramy kilkakrotnie w ciągu dnia.

Jeśli wybierzesz bramę przesuwną dedykowaną Twojemu ogrodzeniu, uzyskasz kompletny system ogrodzeniowy spójny pod każdym względem – wizualnym i technicznym.

Dlaczego warto wybrać bramę przesuwną?

  • Skrzydło porusza się wzdłuż ogrodzenia, nie zabierając przestrzeni na podjeździe – doskonale sprawdzi się na płytkich działkach, na których zamontowanie bramy skrzydłowej znacznie utrudniałoby korzystanie z garażu czy też parkowanie na podjeździe.

 

  • Brama przesuwna może mieć praktycznie dowolną szerokość, dzięki czemu możesz zaprojektować o wiele szerszy wjazd na posesję, niż w przypadku bramy skrzydłowej. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy wjazd samochodem prostopadle do światła bramy jest utrudniony (na przykład ze względu na infrastrukturę). Szeroki wjazd na posesję umożliwia też parkowanie równoległe dwóch aut na podjeździe.

 

  • Korzystanie z bramy przesuwnej jest bezpieczniejsze – w przypadku bramy skrzydłowej silne podmuchy wiatru są w stanie zamknąć skrzydło w momencie Twojego wjazdu lub wyjazdu z posesji i uszkodzić Twój samochód.

 

  • Jeśli zdecydujesz się na bramę automatyczną, za napęd zapłacisz mniej, niż w przypadku bramy skrzydłowej.


Jedynym minusem bram przesuwnych jest ich waga – bramy te o wiele ciężej otworzyć ręcznie, niż bramy skrzydłowe, dlatego decydując się na takie rozwiązanie, warto przemyśleć opcję automatyczną. Weź ją pod uwagę także ze względu na możliwość wygodnego otwierania i zamykania bramy z napędem za pomocą pilota (docenisz to nie tylko w niepogodę, ale także gdy wjeżdżasz lub wyjeżdżasz z posesji bezpośrednio na ruchliwą ulicę lub gdy zwyczajnie się spieszysz). Najważniejsze, by mieć świadomość, że brama wjazdowa to inwestycja na całe lata. Jeśli wciąż nie jesteś zdecydowany na wersję automatyczną, pomyśl, czy po setnym ręcznym użyciu bramy dalej będziesz uważać, że napęd jest zbyteczny?

 

Ograniczenia bram przesuwnych

Pamiętaj, że nie wszędzie jest możliwość zamontowania bramy przesuwnej – skrzydło bramy przesuwa się wzdłuż ogrodzenia, więc jeśli Twoja działka jest wąska, może nie być odpowiedniej ilości miejsca. Zauważ, że bramy samonośne potrzebują więcej przestrzeni ze względu na przeciwwagę (tym dłuższą, im dłuższa i cięższa brama). Jeśli odcinek ogrodzenia jest krótszy niż długość bramy wraz z przeciwwagą, sprawdź, czy nie ma możliwości zamontowania bramy na szynie – krótszej, bo bez przeciwwagi.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie bramy przesuwnej?

  • Jeśli wybierzesz bramę na szynie, pamiętaj, że mogą się w niej gromadzić liście, kamienie, szyszki lub śnieg – regularnie sprawdzaj, czy szyna jezdna nie wymaga oczyszczenia.

 

  • Pamiętaj, że na drodze skrzydła bramy przesuwającego się po wewnętrznej stronie ogrodzenia nie może być żadnych przeszkód w postaci kontenerów na śmieci czy roślinności.

 

  • Furtka powinna być zamontowana tak, aby w jej światło nie wchodziło skrzydło otwierającej się bramy – nawet jeśli z furtki czy bramy korzystasz sporadycznie, będzie istniało ryzyko zagrożenia zdrowia osoby wchodzącej lub wychodzącej z posesji w momencie działania bramy.