Śruba czy obejma? Wady i zalety rozwiązań

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe

Dwa najpopularniejsze sposoby montażu paneli ogrodzeniowych do słupków. Poznajcie ich najważniejsze cechy.

Odpowiedź na pytanie, który system montażowy lepiej się sprawdza nie jest jednoznaczna. W dużej mierze zależy ona od preferencji osoby instalującej ogrodzenie, a także specyfikacji samego panelu. Oto najważniejsze wady i zalety śrub i obejm.

System EL – śruba hakowa i złączki

Ten sposób montażu wymaga wiedzy i umiejętności, dlatego stosują go przede wszystkim wyspecjalizowane firmy. Wyróżnia się szybkością procesu, na którą wpływa choćby brak konieczności zachowania bardzo dokładnej odległości pomiędzy słupami. Montaż przyśpiesza także brak słupków i obejm narożnych. Dwa boki ogrodzenia tworzymy poprzez połączenie dwóch paneli.

Warto podkreślić bardzo mocne i stabilne połączenie paneli i słupków – w praktyce nie występuje przerwa między tymi elementami. W efekcie panel jest mniej podatny na wygięcia.

 

Jako utrudnienie należy z kolei wymienić konieczność używania w czasie montażu specjalistycznych kleszczy, co utrudnia proces, szczególnie gdy nie ma się w nim wprawy. Istotne jest też, by pamiętać, że panele nie są założone w osiach słupa, co utrudnia montaż w przypadku zbudowania podmurówki.

Zwróćcie także uwagę na ograniczoną możliwość regulowania uskoków – w tym wypadku co 20 cm. Konieczne jest zastosowanie specjalnego słupa przedłużonego, gdyż standardowy z pewnością okaże się zbyt krótki.

 

Słupy bez otworów – obejma

Drugi rodzaj rozwiązania montażowego, obejma, jest znacznie prostszy w zastosowaniu. Z tego powodu zdecydowanie częściej sięgają po niego majsterkowicze, którzy samodzielnie zakładają ogrodzenie.

Najważniejszą zaletą, oprócz łatwiejszego montażu, jest płynna regulacja wysokości uskoków, która przekłada się na łatwy dobór wysokości słupa. Co ważne, panele są założone osiowo, co ułatwia wykonanie podmurówki.

 

Wśród utrudnień trzeba wspomnień o konieczności precyzyjnego rozstawu słupów oraz stosowania obejm także narożnych i pośrednich. Pomiędzy słupem a panelem pojawia się przerwa, która może wpłynąć na stabilność systemu.

Oba rozwiązania mają więc swoje mocne i słabsze strony. Warto je wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem montażu, by dostosować je do właściwości terenu oraz swoich umiejętności.