Sposoby na konserwację bram

Wykorzystane elementy: brama skrzydłowa, brama przesuwna

Chcesz, by Twoja brama służyła Ci przez wiele lat? Zadbaj o jej odpowiednie zabezpieczenie i konserwację.

Nowoczesne bramy ogrodzeniowe to produkty niezwykle wytrzymałe, zapewniające bezawaryjne użytkowanie przez wiele lat. Jednak, jak w przypadku każdego urządzenia mechanicznego, musisz dbać o ich konserwację, jeśli zależy Ci na przedłużeniu ich żywotności.

Sposób dodatkowego zabezpieczania bramy jest zależny od jej typu. Nieco inaczej należy podejść do bram przesuwnych, a inaczej do skrzydłowych. Poniżej wyjaśnimy Ci, jak prawidłowo przeprowadzić proces konserwacji.

Bramy przesuwne

W przypadku tego typu bram warto kontrolować stan produktu przede wszystkim przed i po sezonie zimowym oraz oczywiście w przypadku zaobserwowania jakiegokolwiek problemu w pracy produktu.

Konserwację bramy przesuwnej rozpoczynamy od sprawdzenia wszystkich elementów pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub uderzeń (np. samochodu). W ramach oględzin sprawdzamy stan śrub (np. czy nie zardzewiały) oraz poziom dokręcenia. Jeśli któraś z nich się poluzowała, naprawiamy ten problem. Podobnie rolki prowadzące – zużyte należy jak najszybciej wymienić.

Kolejny krok to kontrola ustawienia bramy w idealnym pionie – tylko wtedy będzie działała prawidłowo. Warto pamiętać, że przeszkodę w pionizacji mogą stanowić np. zalegający śnieg, błoto czy rośliny. Trzeba je koniecznie usunąć ze światła wjazdu bramy.

Na koniec zajmujemy się fotokomórką i silnikiem. Oczyszczenie tych elementów pozwoli na dłuższą i niezawodną pracę. Dodatkowo w fotokomórce zainstalowanej na słupku końcowym wymieniamy baterie (CR2 3V) na nowe, by ich wyczerpanie któregoś dnia nas nie zaskoczyło.

 

Bramy skrzydłowe

Konserwacja bram skrzydłowych jest zdecydowanie prostsza i nie wymaga aż takiego nakładu czasu, jak w przypadku przesuwnych. W tym wypadku koncentrujemy się przede wszystkim na wizualnej ocenie powłoki ochronnej i naniesieniu poprawek/uzupełnień w przypadku wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. Koniecznie sprawdźmy dokręcenie wszystkich zawiasów, zamka, łapacza oraz – w przypadku bram dwuskrzydłowych – rygla.

Przeprowadzenie konserwacji nie kosztuje wiele, za to pozwala znacząco wydłużyć żywotność bramy. Warto więc poświęcić swój czas na ten proces.