Sposoby na konserwację bram
 

Sposoby na konserwację bram
Brama przesuwna Brama uchylna
Chcesz, by Twoja brama służyła Ci przez wiele lat? Zadbaj o jej odpowiednie zabezpieczenie i konserwację.

Nowoczesne bramy ogrodzeniowe to produkty niezwykle wytrzymałe, zapewniające bezawaryjne użytkowanie przez wiele lat. Jednak, jak w przypadku każdego urządzenia mechanicznego, musisz dbać o ich konserwację, jeśli zależy Ci na przedłużeniu ich żywotności.

Sposób dodatkowego zabezpieczania bramy jest zależny od jej typu. Nieco inaczej należy podejść do bram przesuwnych, a inaczej do skrzydłowych. Poniżej wyjaśnimy Ci, jak prawidłowo przeprowadzić proces konserwacji.

 

Brama przesuwna Horizen

 

Bramy przesuwne

W przypadku tego typu bram warto kontrolować stan produktu przede wszystkim przed i po sezonie zimowym oraz oczywiście w przypadku zaobserwowania jakiegokolwiek problemu w pracy produktu.

Konserwację bramy przesuwnej rozpoczynamy od sprawdzenia wszystkich elementów pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub uderzeń (np. samochodu). W ramach oględzin sprawdzamy stan śrub (np. czy nie zardzewiały) oraz poziom dokręcenia. Jeśli któraś z nich się poluzowała, naprawiamy ten problem. Podobnie rolki prowadzące - zużyte należy jak najszybciej wymienić.

Kolejny krok to kontrola ustawienia bramy w idealnym pionie - tylko wtedy będzie działała prawidłowo. Warto pamiętać, że przeszkodę w pionizacji mogą stanowić np. zalegający śnieg, błoto czy rośliny. Trzeba je koniecznie usunąć ze światła wjazdu bramy.

Na koniec zajmujemy się fotokomórką i silnikiem. Oczyszczenie tych elementów pozwoli na dłuższą i niezawodną pracę. Dodatkowo w fotokomórce zainstalowanej na słupku końcowym wymieniamy baterie (CR2 3V) na nowe, by ich wyczerpanie któregoś dnia nas nie zaskoczyło.

 

Brama skrzydłowa Egidia Brama skrzydłowa Zenturo

Bramy skrzydłowe

Konserwacja bram skrzydłowych jest zdecydowanie prostsza i nie wymaga aż takiego nakładu czasu, jak w przypadku przesuwnych. W tym wypadku koncentrujemy się przede wszystkim na wizualnej ocenie powłoki ochronnej i naniesieniu poprawek/uzupełnień w przypadku wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. Koniecznie sprawdźmy dokręcenie wszystkich zawiasów, zamka, łapacza oraz - w przypadku bram dwuskrzydłowych - rygla.

Przeprowadzenie konserwacji nie kosztuje wiele, za to pozwala znacząco wydłużyć żywotność bramy. Warto więc poświęcić swój czas na ten proces.

Zobacz także:
Komentarze