Słupy – kręgosłup całego ogrodzenia

Wykorzystane elementy: słupki ogrodzeniowe

Choć o słupach myślimy zwykle na samym końcu, to one umożliwiają nam montaż wybranych paneli czy siatek.

Słupy dedykowane czy uniwersalne

Wielu producentów oferuje na rynku ogrodzenia z dedykowanymi słupami. Na przykład panele Decofor można zamontować tylko na słupach kwadratowych ze specjalną dekoracyjną kulą. A siatki Pantanet są najlepiej naciągnięte na profilowanych słupach Bekaclip. Zwykle montaż takich ogrodzeń na innych słupach jest niemożliwy ze względu na brak akcesoriów.

Istnieją też słupy tzw. uniwersalne, które mogą być wykorzystywane do wielu systemów. Najbardziej popularne są słupy prostokątne na obejmy stalowe. Można na nich zainstalować zarówno panele z linii Nylofor 3D, jak i Nylofor 2D czy 2D Super.

Czy słupy muszą być zabetonowane

Słupy można próbować osadzać w podłożu przy pomocy specjalnych kotew lub tylko je głęboko zakopywać. Ale najbardziej sprawdzoną i skuteczną metodą jest ich betonowanie. Głębokość dołu (a tym samym grubość betonu) zależy od obszaru Polski, na którym ma być wykonana inwestycja. I musi ona przebiegać poniżej linii przemarzania gruntu (czyli od 0,8 do 1 metra).

Przed przystąpieniem do betonowania trzeba też sprawdzić, w jakim rodzaju montażu słupy nabyliśmy. Najczęściej stosowanym jest typ słup – słup – panel – panel (najpierw osadzamy wszystkie słupy, a jak beton zastygnie montujemy panele). Są jednak systemy oparte na montażu słup – panel – słup – panel (na przykład ogrodzenie Bekafor Classic na słupach Bekaclip czy Nylofor 3D na słupach Bekafix). Wtedy betonowanie następuje sekwencyjnie po dodaniu każdego kolejnego panelu.

A po co mi kapturki?

Możesz zainstalować słupy bez kapturków. My jednak mocno zachęcamy do ich użycia. Podstawowym zadaniem kapturka jest ochrona wnętrza słupa, by nie dostawała się tam woda z opadów atmosferycznych. W temperaturach poniżej 0 stopni C woda ta może zamarzać, a lód zwiększając swoją objętość zwyczajnie rozsadzi słupek od środka.

Drugą zaletą kapturka są walory estetyczne. Zabezpiecza on bowiem górę słupa przed działaniem warunków atmosferycznych, które mogą sprzyjać szybszej korozji. Rdzewiejący od góry fragment może w krótkim czasie zanieczyścić całą resztę słupa.

Markowy słup i tanie akcesoria

To często stosowany zabieg, który niestety tylko na pierwszy rzut oka wydaje się oszczędnością. Tanie akcesoria (złączki, obejmy, śruby) od niesprawdzonych dostawców nierzadko są słabo pokryte cynkiem (lub wcale) i w krótkim czasie zaczynają rdzewieć. I już po roku lub dwóch patrzymy na nasze piękne ogrodzenie z rdzawymi zaciekami na każdym łączeniu panelu ze słupem.