Siatki ogrodzeniowe na nierównym terenie

Wykorzystane elementy: siatka ogrodzeniowa

 

Jeżeli Twoja posesja to teren pełen wzniesień i obniżeń terenu, postaw na ogrodzenie, które sprawdzi się w trudnych warunkach: siatki zgrzewane lub plecione.

Co prawda większość współczesnych działek budowlanych przygotowywana jest tak, by stanowić płaski teren, to jednak w niektórych częściach Polski wciąż trudno o idealną równinę na posesji. W takiej sytuacji wyrównuje się jedynie tę część pola, na której staną budynki. Pozostałe elementy terenu, w tym miejsca, gdzie ma przebiegać ogrodzenie, „obsiane” są wzniesieniami i opadami terenu.

Co zrobić w zaistniałej sytuacji? Jeśli te różnice wysokości nie są zbyt duże, możesz zdecydować się na jego dodatkowe równanie, co jednak wiąże się z kosztami. Podobnie w sytuacji tworzenia dodatkowych podmurówek, które mają zniwelować te nierówności. Gdy jednak nie masz ochoty sięgać głęboko do kieszeni lub po prostu odpowiada Ci tak układająca się posesja, pomyśl o alternatywie dla paneli ogrodzeniowych, czyli siatce.

Siatka ogrodzeniowa Pantanet Family

Elastyczna siatka

Siatki ogrodzeniowe to produkt, który wyróżnia się elastycznością, w przeciwieństwie do sztywnych paneli. Dzięki temu można je zdecydowanie łatwiej dopasować do układu terenu, co jest szczególnie ważne w przypadku opisywanej w tym artykule sytuacji.

Elastyczność wynika z budowy siatek. Plecione, złożone ze splatanych ze sobą drutów, można dowolnie „układać” praktycznie na każdym oczku. To sprawia, że łatwo dopasowują się do każdego zagłębienia i wzniesienia. Dodatkowo fakt, że siatki te stanowią zwarty, jednolity ciąg, wspierany co jakiś czas słupami, także wpływa na ich zdolności adaptacyjne do grodzonego terenu.

 

Siatka ogrodzeniowa Pantanet Family

 

Także siatki zgrzewane podołają wyzwaniu. Różnią się one technologią wykonania – w ich wypadku druty zgrzewa się zamiast splatać. Niesie to za sobą zarówno zalety, jak i wady. Plusem jest niewątpliwie bardziej atrakcyjny wygląd ogrodzenia, natomiast minusem – mniejsza elastyczność niż w przypadku siatek plecionych. Miejsca zgrzewania są bardziej sztywne, niż sploty.

Mając to na uwadze musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, która cecha jest dla Ciebie ważniejsza, oraz która lepiej odpowie na Twoje potrzeby i ukształtowanie posesji.

Ważny jest montaż

Kluczem do odpowiedniego dopasowania siatek do terenu jest ich odpowiednia instalacja. Jest ona na tyle łatwa, że można spróbować wykonać ją samodzielnie. Zacząć należy od wytyczenia przebiegu ogrodzenia oraz miejsc, w których zostaną ustawione słupy dedykowane dla danej siatki.

Najważniejszym w kontekście dopasowania siatki do terenu są słupy naciągowe, które znajdują się na końcach systemu. To właśnie z ich pomocą ustawia się poziom napięcia siatki i dostosowuje do krzywizn. Pomagają w tym także napinacze, za pomocą których montuje się druty naciągowe do zwykłych słupów.

Wykorzystywana technologia sprawia, że siatki ogrodzeniowe to idealne rozwiązanie do wygrodzenia nierównych terenów.

 

Siatka ogrodzeniowa Pantanet Family