Sąsiad zza płotu

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, murki gabionowe, przesłony ogrodzeniowe

 

Mieszkasz w domu bliźniaku lub szeregówce i planujesz budowę płotu? Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi prawa oraz popularnych rozwiązań, by czuć się komfortowo i nie uprzykrzyć życia sobie i sąsiadowi.

 

Deweloperzy budujący domy jednorodzinne coraz częściej, także z powodu ograniczeń powierzchniowych, decydują się na budowę tzw. szeregówek. To rozwiązanie ma swoje plusy, jak choćby ograniczenie kosztów, ale wymaga także kilku dodatkowych inwestycji, w tym w ogrodzenia pomiędzy posesjami.

 

Obecnie zazwyczaj sam deweloper odgradza sąsiadujące ogrody za pomocą płotu z paneli lub siatki. Co jednak w sytuacji, gdy takiego ogrodzenia nie ma? Cóż, temat zalecamy przedyskutować z sąsiadem, ale zanim przystąpisz do rozmów zobacz, jakie są Twoje i Twojego sąsiada prawa i obowiązki.

 

panele-ogrodzeniowe-Panele-Horizen-Betafence

Prawny aspekt „płotu sąsiedzkiego”

 

Zacznijmy od tego, że zawsze masz prawo taki płot postawić, z tą uwagą, że budowa ogrodzenia wyższego niż 2,2 m musi zostać zgłoszona w starostwie powiatowym lub u wojewody, w terminie najpóźniej 30 dni przed planowaną budową. Gdy ogrodzenie jest mniejsze, ta zasada nie obowiązuje.

 

Oczywiście, warto także zwrócić uwagę np. na wysokość innych ogrodzeń w sąsiedztwie. Jeśli – przykładowo – inne domy w szeregówce oddzielone są od siebie panelami o wysokości 1,8 m, niepisane prawo sąsiedzkie zakłada, że Twój także powinien mieć takie parametry.

Koszty budowy możesz ponosić samodzielnie lub z sąsiadem. Prawo nie określa tego tematu, więc warto się dogadać wcześniej co do partycypacji w kosztach. Jeśli to Ty inicjujesz temat, możesz bowiem spotkać się z odmową pokrycia części wydatków przez sąsiada. Inaczej sprawa się ma w przypadku konserwowania czy naprawiania ogrodzenia. W tym wypadku kosztami są obciążeni mieszkańcy obu posesji. W takim wypadku warto pomyśleć o rozwiązaniu, które wymaga jak najmniej ingerencji.

 

murki-gabionowe-Murki-Gabionowe-Zenturo-Betafence

 

Murek gabionowy najpiękniejszym rozwiązaniem

 

W Betafence przygotowaliśmy wiele rozwiązań jeśli chodzi o wygrodzenia. Jeżeli Tobie i sąsiadowi zależy wyłącznie na wyraźnym rozgraniczeniu terenu, warto rozważyć opcję ekonomiczną, czyli siatkę ogrodzeniową.

 

Dodatkowe walory estetyczne i zabezpieczające zapewnią panele, które – dla większego odgrodzenia możemy uzupełnić przesłonami. Takie rozwiązanie dają Ci panele z rodziny Panele Bekafor Classic i Panele Nylofor 3D. Miłośnikom natury polecamy przesłony Screeno Line, dedykowany wspomnianym panelom Nylofor. Są one wykonane z PVC, ale można je nabyć w kolorze imitującym jasne lub ciemne drewno.

 

przeslony-do-paneli-Przeslony-Screeno-Sine-Betafence

 

Jeśli natomiast zależy Ci na pięknym i oryginalnym wyglądzie ogrodzenia, które dodatkowo wytłumi hałas biegnący z sąsiedniej posesji, sugerujemy zastosowanie murków gabionowych. To niezwykle elegancki produkt, który można wypełnić dowolnym materiałem, dopasowanym do wyglądu Twojej posesji. Drewno, kamienie, gałęzie, łupiny – wybór należy do Ciebie.

 

Murki pozwolą Ci więc cieszyć się zarówno komfortem, jak i estetyką wygrodzenia. Co ważne, ich wysokość nie przekracza 2,2 m, dzięki czemu budowę przeprowadzisz bez załatwiania spraw urzędowych.