Samodzielny montaż murku gabionowego Zenturo

Wykorzystane elementy: murki gabionowe

Czy zdolny majsterkowicz jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z montażem ogrodzenia z murków gabionowych? Tak, ale musi pamiętać o kilku zasadach.

Murki gabionowe Zenturo to produkt coraz częściej spotykany na polskich posesjach. Używa się go zarówno jako elementu ogrodzenia, jak i do wykonania architektury ogrodowej, np. wygrodzeń. Jego walorami są oryginalna budowa oraz atrakcyjny wygląd.

 

Jak zamontować murek gabionowy Zenturo

Konstrukcja tego produktu jest nietypowa, ponieważ składa się on z dwóch ustawionych równolegle paneli, dwóch słupów oraz wypełnienia. Brzmi skomplikowanie, ale wbrew pozorom montaż możemy przeprowadzić także samodzielnie.

Szczegółowo ten proces przedstawiliśmy w osobnym artykule, więc dziś przypomnimy tylko o najważniejszych kwestiach. Instalację rozpoczynamy od montażu słupów w otworach w ziemi o odpowiednich rozmiarach, oddalonych od siebie o podaną w instrukcji odległość. Pomiędzy otworami należy wykopać rów i zalać go np. betonem, a następnie osadzić pierwszy słup. Uwaga: bardzo istotnym jest, by dopilnować idealnie pionowego osadzenia słupów. Poziomica jest tu niezbędna!

Kolejnym krokiem jest montaż paneli, które przytwierdzamy do słupa za pomoczą złączek. Po założeniu paneli dokładnie sprawdzamy pion oraz to, czy są do siebie ułożone idealnie równolegle. Następnie wstawiamy drugi słup, montujemy do niego panel i upewniamy się ponownie, czy konstrukcja stoi idealnie pionowo. Jeśli tak, możemy zalać otwór betonem.

Wypełnienie

Gdy ustawimy już wszystkie przęsła murku, możemy zabrać się za wypełnianie. Ten proces jest już zdecydowanie prostszy, trzeba jednak zadbać o równomierne wypełnienie całej powierzchni pomiędzy panelami. Dodatkowo warto zabezpieczyć przęsła rozpórkami, które zapobiegają wybrzuszeniom.

Murki Zenturo możemy wypełnić w praktycznie dowolny sposób przy użyciu materiałów dostępnych w składach budowlanych. Najpopularniejsze są oczywiście wszelkiego rodzaju kamienie, a także drewno (pocięte pnie) czy kora. Niektórzy decydują się na bardziej oryginalne wypełnienia, jak na przykład kolorowe szkło czy łupiny orzechów.

Raz użytego wypełnienia nie trzeba wymieniać, chyba że mamy ochotę na inną aranżację spowodowaną np. zmianą designu fasady budynku. Murek gabionowy Zenturo z racji swojej wszechstronności daje taką możliwość w każdej chwili. Wystarczy wyjąć dotychczasowe wypełnienie i wsypać nowe.

 

Dodatkowe zabezpieczenie

Każdy murek warto dodatkowo zabezpieczyć listwą, która uniemożliwi wyjęcie wypełnienia. Zakłada się ją na szczyt konstrukcji i przytwierdza za pomocą zaczepów czy klipsów salowych.

Proces montażu i zabezpieczania paneli nie jest więc bardzo skomplikowany, ale wymaga pewnej wiedzy i sprawności. Pamiętajmy jednak: jeśli nie czujemy się na siłach, by zainstalować i zabezpieczać murek Zenturo samodzielnie, poprośmy o pomoc specjalistę!