Rozświetlone ogrodzenia

Wykorzystane elementy: siatka ogrodzeniowa, słupki ogrodzeniowe

A gdyby tak ogrodzenia zaczęły świecić? Dla inżynierów nie ma rzeczy niemożliwych!

Oświetlanie ogrodzenia i otaczającego je terenu to nic nowego, w końcu lampy ogrodowe montowane bezpośrednio w glebie lub na słupach zdobyły miłośników już dawno temu. Architekci z Włoch i majsterkowicz z Węgier postanowili pójść o krok dalej. Przygotowali takie ogrodzenia, które same świecą.

Słupy B-Lux

Nowoczesny świecący słup ogrodzeniowy to dzieło połączonych sił Betafence oraz włoskiej pracowni RIGO. Wspólnie zaprojektowali słup o nazwie B-Lux, które łączy użyteczność z elegancją.

Podstawowym zadaniem tego słupa jest oczywiście umożliwienie montażu paneli lub siatek ogrodzeniowych. To jednak nie wszystko. U jego dołu zamontowano system oświetleniowy, skierowany na zewnątrz. Światło wyróżnia posesję na tle sąsiednich i rozjaśnia drogę przechodniom.

Słupy B-Lux mają otwory w dolnej części w trzech wersjach: okrągłej, prostokątnej i kwadratowej. Dzięki temu można wybrać kształt strumienia światła. Słupy mają 4 rodzaje powłok, dzięki którym można je idealnie dopasować do stylu ogrodzenia i posesji: stal nierdzewna INOX, ocynk i powłoka syntetyczna w kolorze zielonym RAL 6005, stal corten oraz imitacja drewna.

Rozwiązanie z roku na rok zyskuje zwolenników – na razie we Włoszech, ale niewykluczone, że słupy pojawią się też w innych krajach.

Świecące gabiony

Bardzo ciekawy projekt przedstawił też właściciel domu jednorodzinnego z Węgier. W mieście Kecskemet powstało ogrodzenie składające się z paneli oraz gabionów (jako podmurówki i słupów). Wewnątrz słupów gabionowych majsterkowicz poprowadził przewody elektryczne, które dostarczają energię do żarówki zlokalizowanej w górnej części słupa, gdzie za wypełnienie posłużyła warstwa szkła z recyklingu. Gotowy system efektownie rozświetla okolicę, wyróżniając teren na tle innych w sąsiedztwie.

Ciekawe, czy takie rozwiązania pojawią się też w naszym kraju.