Poradnik przedzakupowy

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa, słupki ogrodzeniowe

Są działania, które warto podjąć zanim w ogóle wybierzesz się do sklepu, by zakupić ogrodzenie. Oto najważniejsze z nich.

Zmierz swoją działkę

Najlepiej weź kartkę papieru i narysuj na niej szkic swojej działki. Następnie zaznacz wszystkie boki, na których chcesz zainstalować ogrodzenie oraz wszystkie naroża (czyli punkty, w których ogrodzenie zmieni kierunek).

To ważne!

Niektóre typy ogrodzeń mają inne słupy do tworzenia kątów (tzw. słupy narożne) lub słupy te wymagają dodatkowych podpór (np. w systemie Resitor).

Zaznacz też wszystkie odcinki, gdzie ogrodzenia nie będzie (brama wjazdowa do garażu, już istniejący murek, a nawet drzewo rosnące w linii ogrodzenia). Na koniec nanieś położenie bram i furtek (również tej śmietnikowej i dodatkowej od strony ogrodu).

To ważne! 

Większość systemów ogrodzeniowych tworzą elementy o wymiarach standardowych. Staraj się tak projektować ogrodzenie, by jak najczęściej z nich korzystać. Panele i bramy niestandardowe są zwykle sporo droższe i trzeba na nie dłużej czekać (gdyż wykonywane są pod twoje zamówienie).

Określ poziom zabezpieczenia

Ogrodzenie może pełnić różne funkcje:

  • oznaczać granice działki (siatki plecione Resitor i zgrzewane Pantanet)
  • uniemożliwiać dzieciom lub zwierzętom domowym wydostanie się na zewnątrz (panele Bekafor Classic czy Zenturo)
  • chronić posesję przed intruzami z zewnątrz (panele Nylofor, a nawet Securifor)
  • wygłuszać hałasy i zapewniać poczucie prywatności (murki gabionowe PetraZen i Zenturo Super).

Zanim zaczniesz wybierać kształt i kolor ogrodzenia zastanów się najpierw, jakie podstawowe zadanie ma ono dla ciebie spełniać. Dzięki temu ograniczysz nieco bogatą ofertę ogrodzeń, jaka obecnie jest dostępna na rynku.

To ważne! 

Jeśli mieszkasz w miejscu dość odludnym i narażonym na wizyty intruzów, zainwestuj w trwalsze ogrodzenie panelowe. Siatki plecione i zgrzewane z cienkiego drutu można przeciąć nawet ogrodowymi nożycami; nie dają więc wystarczającej ochrony.

 

Wybierz kolor ogrodzenia

Gdy decydujesz się na ogrodzenie, twój dom już najczęściej stoi. Stań przed nim i zastanów się, czy twoje ogrodzenie ma kolorystycznie współgrać z architekturą budynku, czy wręcz przeciwnie – kontrastować z nim. Oba rozwiązania są dobre – zależą jedynie od twojego poczucia estetyki.

Warto też dostosować kształt ogrodzenia do bryły budynku: prostokątne lub kwadratowe konstrukcje lepiej prezentują się z panelami o szczeblach poziomych (typu Horizen), a domy z dachami spadzistymi – z palisadami pionowymi (z linii Barofor).

To ważne! 

Nie przesadzaj za bardzo z fantazjowaniem 😉 Większość producentów oferuje w standardzie tylko kilka kolorów. Kolory niestandardowe często wymagają dopłaty lub dłuższego oczekiwania (gdyż wykonywane są specjalnie pod twoje zamówienie).