Podmurówka ogrodzenia – najpopularniejsze opcje

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe

Planujesz budowę ogrodzenia, którego elementem będzie podmurówka? Przekonaj się, jakie opcje możesz wybrać, by cieszyć się atrakcyjną i stabilną konstrukcją.

Po co w ogóle podmurówka?

Zarówno ogrodzenie z siatki jak i panelowe nie wymaga przygotowania podmurówki, jednak w kilku sytuacjach ten element może okazać się niezbędnym. Przyda się przede wszystkim wtedy, gdy hodujesz psa, który sporo czasu spędza także w ogrodzie. Dzięki podmurówce nie będzie w stanie przekopać się pod ogrodzeniem i uciec poza posesję.

Podmurówka przyda się również wtedy, gdy działka Twojego sąsiada znajduje się na innej wysokości niż Twoja. Mur zabezpieczy przed przesypywaniem materiału pomiędzy posesjami.

Podmurówka sprawdzi się także jako stabilizator i usztywnienie ogrodzenia, jeśli stawiasz je na niejednorodnym podłożu.

 

Dwa rodzaje podmurówki

Podstawę ogrodzenia można przygotować na dwa sposoby: jako tzw. betonową ławę oraz poprzez użycie bloczków betonowych. Wybór jednego z nich determinuje też model słupów, które użyjesz w czasie montażu paneli.

W przypadku gotowych bloczków betonowych stosuje się stalowe słupy do zabetonowania. Umieszcza się je bezpośrednio w ziemi, pomiędzy kolejnymi bloczkami. Betonowa ława umożliwia użycie zarówno słupów stalowych, jak i betonowych. W tym wypadku podmurówka stanowi jeden ciąg, a słupy wstawione są bezpośrednio w nią. Innym rozwiązaniem jest budowa słupka z betonu, do którego przymocowuje się panele. Ten rodzaj montażu przypomina wyglądem literę “U”, co wyróżnia posesję na tle sąsiadujących.

Wszystkie rodzaje podmurówek pozytywnie wpływają na poprawę stabilności ogrodzenia i wprowadzają dodatkowy element wyróżniający konstrukcję. Możesz więc zdecydować się na podmurówkę bez względu na budowę działki, na której stoi Twój dom.