Podmurówka dla ogrodzenia – najważniejsze dane

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe

 

Jeżeli Twój system ogrodzeniowy wymaga budowy podmurówki, musisz pamiętać o kilku zasadach z nią związanych.

 

panele ogrodzeniowe nylofor 3d crevalcore włochy Ogradzamy

 

Kiedy warto zrobić podmurówkę?

 

Zanim przejdziemy do omawiania cech właściwej podmurówki, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy i kiedy jej instalacja jest wskazana? Prawo budowlane rzecz jasna nie nakazuje jej budowy, niemniej warto w tym kontekście postawić na zdrowy rozsądek.

Z punktu widzenia estetycznego, podmurówka powinna pojawić się pod ogrodzeniem wtedy, gdy wpisuje się w plan architektoniczny. Pod względem technicznym – i to na nim warto się skupić najbardziej – ta część ogrodzenia powinna powstać, gdy:

 

  • Twoja działka znajduje się na innej wysokości niż sąsiednia – podmurówka pomoże „wyrównać” teren oraz zapobiec przesypywaniu materiału z działki obok
  • ogrodzenie postawione jest na niejednorodnym podłożu – podmurówka pozwoli je ustabilizować i zabezpieczyć
  • w Twoim ogrodzie biega czworonóg – podmurówka uniemożliwi robienie podkopów, a co za tym ucieczkę poza teren posesji

 

Wylewka betonowaPodmurówka prefabrykowana
panele ogrodzeniowe nylofor 3d wylewka betonowapanele ogrodzeniowe nylofor 3d podmurowka Betafence

Beton czy prefabrykaty?

 

Gdy decyzja o postawieniu podmurówki zapadnie, należy wskazać materiał, z którego zostanie wykonana. W praktyce mamy do czynienia z dwiema możliwościami: wylewką betonową lub podmurówką prefabrykowaną.

 

Pierwsza z opcji jest z jednej strony bardzo pracochłonna, kosztochłonna i czasochłonna oraz wymaga instalacji w bardzo określonych warunkach pogodowych. Posiada natomiast wielką przewagę, jeśli chodzi o stabilność i wytrzymałość. Poleca się ją szczególnie wtedy, gdy ogrodzenie będzie instalowane na trudnym, niejednorodnym podłożu.

 

Drugie rozwiązanie, czyli podmurówka prefabrykowana, jest zdecydowanie prostsza, tańsza i szybsza w realizacji. Sprawdzi się jednak wyłącznie jako element dekoracyjny i nie należy od niej oczekiwać znaczącej poprawy stabilizacji ogrodzenia.

 

Panele Ogrodzeniowe Nylofor 3D Betafence

 

Kilka ważnych informacji

 

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz, musisz pamiętać, by podmurówka miała odpowiednią wysokość. „Odpowiednią”, czyli taką, przy której panel może być bez problemu, stabilnie zamontowany na słupie. Standardowo ma ona ok. 20 cm wysokości oraz 4 cm szerokości, zaś długość dopasowuje się oczywiście do rozmieszczenia słupów.

W przypadku podmurówki betonowej, należy „wpuścić” ją w ziemię na odpowiednią głębokość, zależną od strefy przemarzania. Ta różni się w zależności od regionów Polski od 80 do 120 cm. Warto pamiętać, by prace związane z betonowaniem przeprowadzać w temperaturze nie niższej niż -5 stopni C, zaś w przypadku wyższej niż 25 stopni C należy dodatkowo zraszać beton, by zastygał wolniej (a co za tym idzie dokładniej).

 

Jeśli zaś chodzi o podmurówkę prefabrykowaną warto pamiętać, by wkopać ją w ziemię do mniej więcej 1/3 wysokości. To właściwie jedyne główne obostrzenie. Pozostałe są zindywidualizowane przy każdym modelu.