Otocz zwierzęta w ogrodzie bezpieczną siatką

Wykorzystane elementy: siatka ogrodzeniowa, słupki ogrodzeniowe

 

Zwierzęta domowe uwielbiają swobodę, ale często nasze ogrody nie są przystosowane do tego, by je puścić całkiem wolno. Możemy im jednak wygrodzić enklawy, gdzie będą miały dostęp do świeżego powietrza, słońca i trawy, ale jednocześnie nie uciekną nam lub nie uszkodzą roślin czy mebli ogrodowych.

Zwierzęta futerkowe

Dla mniejszych zwierząt futerkowych najlepiej zbudować klatki z siatki zgrzewanej Casanet. Wielkość oczek siatki (od 6,35 x 6,35 do 76,20 x 12,70 mm) dobieramy do rozmiarów zwierzęcia.

 

Klatkę można wykonać w 4 wariantach:

1. Ze ściankami, dnem i pokrywą – jeśli dodatkowo wyposażymy ją w rączkę (uchwyt górny), klatkę z łatwością przeniesiemy z miejsca na miejsce
2. Ze ściankami i dnem – gdy zwierzą może nam kopać w ziemi (a chcemy tego uniknąć), natomiast nie wyskoczy przez otwartą górę
3. Ze ściankami i pokrywą – gdy zwierzę jest skoczne
4. Same ścianki.

Drób

Dla drobiu najlepiej wyznaczyć jeden większy obszar w ogrodzie i otoczyć go siatką plecioną Hexanet o oczkach w kształcie rombu. Jeśli siatka będzie wystarczająco wysoka, ptaki nie przelecą poza ogrodzenie. Będą natomiast chronione przed wizytami lisów i innych leśnych drapieżników.

 

Psy

Natomiast dla ukochanych czworonogów najlepiej wybudować obszerny kojec. Można go utworzyć zarówno ze zgrzewanej siatki ogrodzeniowej, jak i z paneli ogrodzeniowych. Ważne by drut, z którego są wykonane, był gruby i odporny na przegryzienie. Niszczenia siatki przez zęby psów można także uniknąć stosując niewielkie oczka, które uniemożliwią czworonogowi wsadzenie w nie pyska.

Kojec, przynajmniej częściowo, powinien znajdować się w miejscu zacienionym, by pies miał się gdzie schronić przed słońcem i upałem. Jeśli pies lubi kopać w ziemi, wyposażmy ogrodzenie w podmurówkę betonową (wylewkę) lub z desek betonowych.

Pamiętajmy też, aby ogrodzenie było na tyle wysokie, by pies nie miał szans go przeskoczyć (od 1,5 m wzwyż – w zależności od wielkości czworonoga).

Przeczytaj także o przenośnych wybiegach dla psów.

 

Ptaki

A na koniec, nie zapomnijmy również o naszych skrzydlatych przyjaciołach i stwórzmy im karmnik z siatki zgrzewanej. Nie tylko użyteczny, ale i przykuwający uwagę oryginalnością rozwiązania.