Panele Tempofor B
Szukasz wysokiej jakości przesłony placu budowy lub koncertów? Wybierz system przenośny Tempofor B. Panel Tempofor B składa się z ocynkowanej…Wysokość: 1200-2072 mm
Szerokość: 2160 mm
Dostępne kolory:
Biały RAL 9010
Ocynk
Wykorzystane elementy: ogrodzenia tymczasowe
Planujesz rozpoczęcie budowy? Koniecznie przeczytaj o wymaganiach dotyczących ogrodzeń, które stawia przed tobą prawo oraz rozwiązaniach systemowych, jakie możesz zastosować.
Budowa czy to domu, czy bloku, czy też innego budynku, zawsze obwarowana jest różnego rodzaju wymaganiami ze strony prawa. Powstają one po to, by chronić zarówno osoby pracujące na terenie robót, jak i osoby trzecie, dla których budowa może stanowić zagrożenie. W tym tekście zebraliśmy wymagania dotyczące grodzenia prac budowlanych oraz proponowane rozwiązania.
Najważniejszym w tej kwestii jest fakt, że ogrodzenie budowy jest wymagane prawnie. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2003 r. Głównym celem rozporządzenia jest przede wszystkim uniemożliwienie wkroczenia na teren prac osobom trzecim, które mogłyby zrobić sobie krzywdę.
Wspomniane rozporządzenie określa także wymiary takiego ogrodzenia. Jego wysokość powinna wynosić minimum 1,5 m, ale zazwyczaj stawia się wyższe. Kolejne wymaganie to odległość materiałów budowlanych od ogrodzenia. Minimalna dozwolona odległość to 0,75 m. W kwestii odległości ważna jest także wysokość budynku. Jeżeli istnieje ryzyko, że podczas prac mogą z niego spadać materiały budowlane, ogrodzenie musi zostać odsunięte na co najmniej 1/10 wysokości budynku. W praktyce: jeśli budowla ma 10 metrów, ogrodzenie musi stanąć przynajmniej 1 metr od jego ścian.
Warto także wspomnieć o wymaganiu oznakowania terenu budowy. Granice, jeśli pokrywają się z granicami działki, powinny zostać specjalnie oznakowane tablicami ostrzegawczymi. Dodatkowo, jeśli istnieje taka potrzeba, nad terenem robót powinien być prowadzony stały nadzór.
Jeżeli na terenie budowy dojdzie do wypadku, szczególnie z udziałem osób trzecich, odpowiedzialność będzie ponosił wykonawca robót. Co do zasady przyjmuje się bowiem, że takie wtargnięcie jest efektem niespełnienia wymagań przedstawionych w rozporządzeniu. W wyjątkowych przypadkach odpowiedzialność może ponieść inwestor lub projektant budynku.
Powyższe obostrzenia wskazują więc na sensowność wyboru wysokiej klasy ogrodzenia, które trudno będzie sforsować osobom trzecim. Dlatego też odradzamy używanie siatki węzłowej. Owszem, z jednej strony jest ona rozwiązaniem atrakcyjnym cenowo i w praktyce oddziela teren budowy od pozostałych, jednak z drugiej stanowi przeszkodę łatwą do ominięcia czy przeskoczenia.
Dlatego też zalecamy używanie ogrodzeń tymczasowych, przygotowanych z paneli. W Betafence stworzyliśmy linię Tempofor, która odpowiada na te potrzeby. To trwały i wytrzymały produkt, odporny na urazy mechaniczne oraz działanie warunków atmosferycznych takich, jak deszcz, śnieg czy wiatr.
Panele te zostały zaprojektowane w taki sposób, by w praktyce uniemożliwić ich przejście. Model Tempofor F złożony jest z wąski oczek, a szczyt panelu dodatkowo zabezpieczyliśmy ostrymi końcówkami. Z kolei model B powstał, by odgrodzić teren także od wzroku przechodniów. Wyposażony w przesłony jest doskonale nieprzezierny, a przy tym trwały i niezawodny.
Zaletą systemów ogrodzeń tymczasowych jest ich łatwy i szybki montaż, dzięki czemu zarówno instalacja przed rozpoczęciem prac, jak i składanie po ich zakończeniu, przebiega szybko i bezproblemowo.
Wysokość: 1200-2072 mm
Szerokość: 2160 mm
Dostępne kolory:
Biały RAL 9010
Ocynk
Wysokość: 1200-2450 mm
Szerokość: 1200-3454 mm
Dostępne kolory:
Ocynk