Ogrodzenie poziome czy pionowe

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, brama skrzydłowa, brama przesuwna

Aby ogrodzenie pasowało do architektury twojego domu, dobrze jest porównać ich wspólne linie.

Możesz oczywiście pójść po prostu do sklepu i kupić ogrodzenie, które najbardziej ci się podoba. Ale po jego zamontowaniu może pojawić się tzw. „dysonans poznawczy”. Efekt końcowy całości (ogrodzenia i domu) może daleko odbiegać od twoich wyobrażeń.

 

Linie poziome i pionowe

Spójrz na swój dom i oceń, które linie dominują. Jeśli masz spadzisty dach i dodatkowe trójkątne elementy (na przykład okna na poddaszu), lepiej wybierz ogrodzenie z prętów lub profili pionowych (panele Barofor Square czy Round).

Gdy budynek jest kanciastą bryłą, kwadratową lub prostokątną, o płaskim dachu, dobrze sprawdzi się ogrodzenie z profili poziomych o różnych szerokościach (panele i bramy Horizen).

Wyróżnić się czy wtopić w otoczenie

Drugą ważną decyzję musisz podjąć w sprawie koloru ogrodzenia. Czy ma stanowić integralną część posiadłości, dopasowując się do niej odcieniem? Wtedy do szarości ścian dobierz antracyt siatki Pantanet Family, a brązową dachówkę połącz z brązem przesłon Screeno Line wsuniętych w panele Nylofor.

 Czasami możesz jednak chcieć znacząco się wyróżnić. Stonowane beże zadziwią jasnością w zestawieniu z czerwienią oryginalnego ogrodzenia CreaZen (o nieregularnym układzie profili). A standardowa zieleń paneli Bekafor Classic stworzy ciekawy kontrast ze ścianami w bieli.

 

I jeszcze intymność czy pokazanie się

Mieszkasz w spokojnej dzielnicy domków jednorodzinnych, gdzie mamy z wózkami lubią przechadzać się w ciągu dnia? A do tego jeszcze właśnie skończyłeś swój wyrafinowany ogród w stylu chińskim? Zastosuj ogrodzenie przezierne, które podkreśli piękno twojej posiadłości.

Ale jeżeli masz małe dzieci i kącik grillowy, a po pracy bardzo chciałabyś odpocząć i odciąć się od hałasu świata, wybierz ogrodzenie nieprzezierne. Panele i bramy Horizen lub wypełnione kamieniem murki gabionowe (Zenturo albo PetraZen) na pewno zapewnią ci komfort prywatności.