Ogrodzenie na trudnym podłożu – poradnik

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa, murki gabionowe, gabiony

Czy na niepewnym, grząskim terenie można bezpiecznie postawić ogrodzenie? Tak, ale pod pewnymi warunkami.

Montaż systemów ogrodzeniowych nie należy do trudnych zadań. Wystarczy wejść na stronę producenta albo przeszukać fachowe serwisy internetowe, by znaleźć interesujące porady. Na naszej stronie pokazujemy m.in., jak poradzić sobie z montażem siatek i paneli ogrodzeniowych.

Stabilność gruntu

Trudność montażu ogrodzenia wzrasta, gdy masz do czynienia z grząskim, niestabilnym podłożem. Glina czy piach w widoczny sposób wpływają na problemy przy instalacji systemu ogrodzeniowego. Zanim więc rozpoczniesz prace, musisz sprawdzić grunt, na którym będą wykonywane.

Najistotniejszą cechą podłoża z punktu widzenia instalacji ogrodzenia jest jego głębokość przemarzania. Różni się ona w zależności od regionu Polski, w którym mieszkasz. Przykładowo w okolicach Wrocławia wynosi ok. 0,8 m, a w Warszawie już ok. 1,1 m. Szczegóły znajdziesz na poniższej mapie:

 

glebokosc_zamarzania_gruntu_w_polsce_Betafence

Słupy powinny być zabetonowane na głębokości nie mniejszej niż głębokość przemarzania gruntu w danym regionie.

Drugą cechą jest skład podłoża. Jak go sprawdzić? Wystarczy skorzystać z badań geotechnicznych, które powinny zostać sporządzone w trakcie budowy domu czy też innego budynku, który masz zamiar grodzić. Najtrudniejsze przypadki zostaw profesjonalistom.

Jeżeli po sprawdzeniu głębokości przemarzania i składu podłoża nie masz pewności, czy sam poradzisz sobie z instalacją ogrodzenia, skorzystaj z pomocy doświadczonych montażystów oraz inżynierów-statyków, którzy pomogą określić parametry statyczności gruntu. W ten sposób będziesz mieć pewność, na jaką głębokość bezpiecznie wkopać słupy ogrodzeniowe.

Lżejsze ogrodzenie

Jeśli okaże się, że Twoje ogrodzenie będzie montowane na niestabilnym podłożu, musisz mądrze wybrać jego rodzaj. Najważniejsze, by nie było ono ciężkie, gdyż im bardziej obciążysz teren, tym większe ryzyko wypaczenia konstrukcji. W pierwszej kolejności warto zdecydować się więc na siatkę ogrodzeniową lub lekkie panele.

Gabiony – tylko na stabilne podłoże

Gabiony są modne i coraz częściej goszczą na posesjach prywatnych jako elementy małej architektury lub murki. Wymagają jednak specjalnego montażu. Powodem jest ich znaczący ciężar, który wymaga stabilnego podłoża.

By bezpiecznie osadzić gabion, musisz dysponować twardym i nośnym gruntem. Fundament możesz wykonać z betonu lub podłoża zagęszczonego tłuczniem. Jego grubość musi być nie mniejsza niż 30 cm.

Gabiony polecamy więc stawiać tylko na takim podłożu, co do którego wytrzymałości masz absolutną pewność. W przypadku terenu grząskiego i niestabilnego polecamy Ci skorzystanie z siatki ogrodzeniowej lub z paneli.