Ogrodzenie na stałe – porady do montażu

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe

 

Decydując się na instalację stałego ogrodzenia, warto wykonać ją w odpowiednich warunkach.

Choć zmiany klimatyczne w Polsce praktycznie zlikwidowały istnienie zimy na większej części terenu naszego kraju, to jednak warto kierować się kilkoma zasadami, związanymi również z pogodą, które zapewnią trwałość postawionemu ogrodzeniu. Stabilność i wytrzymałość to bowiem najbardziej pożądane cechy każdego systemu.

 

panele-ogrodzeniowe-Panele-Zenturo-Betafence

 

Ogrodzenie na koniec budowy

 

Zanim jednak przejdziemy do kwestii warunków pogodowych, zacznijmy od tego, na którym etapie prac na posesji zainstalować ogrodzenie na stałe. Tutaj nie ma jednego słusznego schematu, a wiele zależy od wielkości działki, wytyczonych dróg wewnątrz grodzonego terenu czy rodzaju budynku, który stanie na działce.

 

W przypadku posesji, na której stanie budowla relatywnie niewielka powierzchniowo w stosunku do całego obszaru przeznaczonego do grodzenia, można pokusić się o wcześniejsze odgrodzenie posesji od innych i ustawienie ogrodzenia na stałe. Taki układ pozwoli swobodnie poruszać się robotnikom oraz maszynom po terenie, bez narażania paneli i bram na uszkodzenie.

Zdecydowanie częściej trafimy na sytuację, w której jednak manewrowanie po posesji może być utrudnione przez trwałe ogrodzenie oraz naraża je na zniszczenie. W takich okolicznościach polecamy użyć paneli tymczasowych. Są łatwe i szybkie w czasie montażu i demontowania, bez problemu można je ustawić tak, by jednocześnie chroniły działkę, bez ryzyka uszkodzenia jakiegokolwiek jej elementu.

 

Panele Ogrodzeniowe Nylofor 3D Betafence

 

Przemarzanie gruntu

 

W kwestii pogody, najważniejszym czynnikiem przy montażu systemu ogrodzeniowego jest przemarzanie gruntu. Ogólna zasada mówi o tym, by fundamenty ogrodzenia (czyli np. beton, w który zatapia się słupy) montować poniżej poziomu przemarzania dla danego terenu. Tylko ta metoda zapewni stabilizację konstrukcji.

 

Wspomniana głębokość różni się w zależności od rodzaju gleby oraz panujących warunków. Na północnym wschodzie Polski, będącym naszym „biegunem zimna”, ta głębokość sięga nawet 1,4 m, podczas gdy w zachodniej części kraju, np. w okolicach Poznania, maleje do 0,8 m. Jak więc widać, w tym pierwszym wypadku wymagany jest większy nakład pracy, by postawić mocne i stabilne ogrodzenie.

kupowanie ogrodzenia jest łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem.

Specjaliści zalecają, by ogrodzenia montować w miesiącach, gdy grunt nie jest przemarznięty, co przekłada się na jego łatwiejszą eksplorację. Z uwagi na zmiany klimatyczne, trudno wskazać tu konkretną datę, jednak sugerujemy, by prace te rozpoczynać najwcześniej na wiosnę i kończyć do listopada.

 

 

Panele Ogrodzeniowe Horizen Betafence