Ogrodzenie domu z pozwoleniem czy bez

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa, brama skrzydłowa, brama przesuwna, słupki ogrodzeniowe

Chociaż prawo pozwolenia zwykle nie wymaga, jeśli nie dogadasz się z sąsiadami, będziesz miał dużo trudniej.

 

Pozwolenie na budowę ogrodzenia

Od 2015 roku nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na postawienie wokół własnego domu ogrodzenia o wysokości do 2,2 metra. Jeśli jest ono wyższe lub pełni również funkcję muru oporowego, musisz zgłosić się w wydziale architektury właściwego urzędu gminy (lub w starostwie) do 30 dni przed planowanymi pracami.

Zanosisz tam:

  • szkic planowanego ogrodzenia
  • mapę z naniesionym jego przebiegiem
  • oświadczenie o przysługującym ci prawie do terenu.

I czekasz na wydanie pozwolenia 😉

Jak sąsiad z sąsiadem

Z sąsiadami najlepiej żyć w zgodzie. Dotyczy to również ogrodzeń pomiędzy stykającymi się ze sobą działkami. Nie ma prawnego obowiązku ogradzania posiadłości, nie możesz więc zmusić sąsiada do postawienia wspólnego ogrodzenia i pokrycia połowy jego kosztów. Dopiero, gdy je zamontujesz (nawet wyłącznie ze swoich pieniędzy), sąsiad jest zobowiązany do współudziału w jego naprawach i remontach.


Dlatego wskazane jest, by już na samym początku inwestycji uzgodnić z sąsiadami rodzaj, wysokość czy kolor łączącego was ogrodzenia. Dzięki temu też panele czy siatkę będziecie mogli zamontować dokładnie na linii granicznej działek, a nie na terenie tylko jednego z was. A przez wspólnie wybrane eleganckie ogrodzenie nawet poranne rozmowy ogrodowe będą przyjemniejsze.

(Nie) bezpieczna brama wjazdowa

Brama to integralna część twojego ogrodzenia. Chcesz, aby wyglądała reprezentacyjnie i działała bez zarzutu, ale też by była bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Dobrze jest kupić urządzenie, które posiada certyfikat CE. To informacja dla ciebie samego, że nabyłeś produkt, który przeszedł pozytywnie specjalistyczne badania i jest bezpieczny w użytkowaniu.

Przy montażu furtek i bram wejściowych pamiętaj też, by nie otwierały się one na zewnątrz posesji, ani nie wchodziły na obszar sąsiadów. Wtedy bowiem możesz otrzymać nakaz demontażu bramy, która została zainstalowana niezgodnie z przepisami prawa.