Od zawsze w naszych tekstach podkreślamy, że systemy ogrodzeniowe Betafence są niezwykle trwałe i że wymagają minimum zaangażowania w czasie użytkowania, by utrzymać swoją niezawodność na lata. Zdanie utrzymujemy i utrzymywać będziemy, jednak zachęcamy też do odświeżania i konserwacji co jakiś czas. Okres akcji „Zostań w domu” jest odpowiedni na realizację tego zadania.

Dlaczego warto odświeżać i konserwować ogrodzenie?
Panele, siatki i bramy Betafence zabezpieczamy powłokami ochronnymi. Używamy do tego materiałów metalicznych lub/oraz syntetycznych. Do tej pierwszej grupy należą: ocynk, triglav (grubszy ocynk o wyższej odporności na korozję) i Zincalu (połączenie cynku i aluminium), a do drugiej PVC i Poliester. Taka kombinacja sprawia, że gwarantują długotrwałe bezawaryjne użytkowanie.

Jednak nawet takie powierzchnie warto co jakiś czas wzmacniać, na przykład używając odpowiednich farb do malowania metalu. Powłoka koloryzująca jest bowiem najbardziej narażona na ubytki, co wpływa zresztą nie tylko na trwałość produktu, ale też jego wygląd.
Odświeżenie ogrodzenia możemy więc zarządzić także wtedy, gdy dotychczasowa barwa już nam się znudziła albo planujemy przearanżować wygląd całej posesji.

Farby do metalu
Jeśli zdecydujemy się na malowanie naszych paneli, siatek i bram, warto użyć farb dedykowanych temu zadaniu, czyli przeznaczonych do metalu. Zalecamy użycie przede wszystkim farb do metali żelaznych, czyli stali i żeliwa. Odpadają farby akrylowe, które łatwo rozcieńczają się w wodzie, a co za tym idzie nie są odporne na opady.
Zamiast nich wybierzmy farby rozpuszczalnikowe, które wpływają na wzmocnienie powłok antykorozyjnych. Wśród interesujących nas typów znajdziemy: poliuretanowe, epoksydowe, gumowe, alkidowe i olejno-alkidowe. Pamiętajmy, by przed malowaniem przygotować podłoże. Jeśli na ogrodzeniu pojawiła się rdza, koniecznie oczyśćmy powierzchnię z korozji, następnie zagruntujmy, a dopiero później malujmy ogrodzenie.
Uwaga – w sklepach znajdziemy farby, które można kłaść bezpośrednio na rdzę, jednak nawet one wymagają użycia papieru ściernego do ściągnięcia grubszych warstw korozji.

Oczyszczamy bramę przesuwną
Jeżeli naszą posesję chroni brama przesuwna, warto pochylić się także nad jej stanem, szczególnie szyną prowadniczą, którą należy oczyścić np. z liści, błota czy piasku. Sprawdźmy także stan śrub i rolek. Warto je dokręcić lub wymienić, jeśli są zużyte. Istotna jest także kontrola położenia bramy. Jeśli zauważymy odchylenia, musimy przywrócić ją do idealnego pionu. Ten zabieg usprawni jej pracę i zagwarantuje kolejne lata bezawaryjnej pracy.
W przypadku bram skrzydłowych i furtek, zalecamy przede wszystkim sprawdzenie stanu zawiasów, zamków oraz rygla (przy bramach dwuskrzydłowych). Ich konserwacja poprzez dokręcenie śrub czy nasmarowanie nie wymaga dużego nakładu pracy, a znacząco podnosi trwałość produktu.