Naturalna prywatność w ogrodzie

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa, murki gabionowe, przesłony ogrodzeniowe

 

A gdyby tak zwiększyć przyjemność z przebywania w ogrodzie, ożywiając nieco ogrodzenie?

 

Dla miłośników natury wybór ogrodzenia nigdy nie jest prosty, ponieważ większość modeli nawiązuje do industrialnej surowości. To ona sprawia, że panele i siatki są bardziej wytrzymałe i budzą większy respekt, a co za tym idzie zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców posesji. Co ważne, takie ogrodzenia są też starannie zaprojektowane, dlatego mimo minimalistycznych form, są nadal przyjazne dla oka.

 

Tę przyjazność można jednak zwiększyć, dodając naturalne elementy, które ożywią ogrodzenie. To zadanie w sam raz na okres, w którym dłużej zostajemy w domu.

 

panele ogrodzeniowe nylofor 3d przeslony bekafor collfort Ogradzamy

Naturalne przysłony

 

Zacznijmy od rozwiązań przygotowanych przez Betafence. Jeśli nasz dom ogrodzony jest systemem panelowym Bekafor Classic, bardzo popularnym wśród polskich rodzin, wtedy możemy uzupełnić go o przysłony Collfort. To wykonane z sosny nordyckiej elementy, które nie tylko wspaniale się prezentują, ale jeszcze wpływają na zwiększenie prywatności. Jeśli zdecydujemy się użyć ich na całej długości ogrodzenia, wtedy odgrodzimy naszą posesję od wzroku osób z zewnątrz. Co więcej, przesłony te pomagają redukować hałas płynący z ulicy, co jeszcze bardziej wpływa na nasz komfort.

 

Prywatność zwiększymy także używając przesłon Screeno Line wykonanych z PVC. Jest to jednak temat na osobny artykuł. Tutaj skupmy się wyłącznie na rozwiązaniach naturalnych.

 

murki-gabionowe-Murki-Gabionowe-Zenturo-Betafence

 

Wypełnienie murków gabionowych

 

W jednym z poprzednich odcinków naszego cyklu Stay Home opowiadaliśmy o murkach gabionowych i ich wypełnieniu. Także ono może wpłynąć na zbliżenie nas do natury. Zamiast najpopularniejszych kamieni, możemy zdecydować się na drewno, gałęzie czy korę. Wszystkie wyglądają niezwykle atrakcyjnie i ożywiają ogrodzenie, są w pełni naturalne, a przy okazji zapewniają prywatność, odgradzając ogród od wzroku przechodniów.

 

Siatka Ogrodzeniowa Pantanet Family - Betafence

 

Rośliny pnące na ogrodzeniu

 

Ciekawym pomysłem na ożywienie ogrodzenia jest potraktowanie siatki jako konstrukcji, po której będą się piąć rośliny. Aby cieszyć się takim rozwiązaniem, sugerujemy wybór siatki zgrzewanej Pantanet Light, dostępnej w kolorze zielonym, który idealnie pasuje do roli stelaża dla roślin. Jest ona na tyle sztywna i wytrzymała, że zarówno stanowi zabezpieczenie ogrodu, jak i mocną podporę.

 

Jakie rośliny pnące wybrać? Proponujemy takie, które nie wymagają dużego zaangażowania, za to relatywnie szybko przynoszą przyjemne dla oka rezultaty. Jedną z nich jest rdestówka Auberta, która potrafi urosnąć nawet do 6 metrów rocznie! Świetnie sprawdza się na nasłonecznionym terenie, w okresie od sierpnia do października ciesząc oko białymi kwiatkami.

Nieco dłużej, bo od czerwca do października, kwiatki (w kolorze żółtym) prezentuje powojnik tangucki. Pnącze to rośnie w tempie ok. 3 metrów rocznie.

 

Zwróćmy uwagę także na wiciokrzew przewiecień, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na intensywnie pachnących kwiatach. Te pojawiają się pod koniec wiosny, zaś w lecie wypuszczają pomarańczowe owoce.