Mury z gabionu – chłodno latem, ciepło zimą

Wykorzystane elementy: gabiony

Jeśli odkryłeś już funkcjonalność i piękno gabionu, przyszedł czas, by odkryć jego termoizolacyjne właściwości.

Ściana z gabionów to nie tylko efektowny element dekoracyjny. Gabiony wypełnione kamieniem mają doskonałe właściwości termoizolacyjne, które można sprytnie wykorzystać w naszym umiarkowanym klimacie.

 

Funkcjonalność i piękno

Gabiony, czyli kosze z siatki pokrytej powłoką Zincalu albo dodatkowo malowane proszkiem poliestrowym, wypełniane materiałem skalnym, zostały stworzone na potrzeby innowacyjnego budownictwa inżynieryjnego. Tak szybko, jak została dostrzeżona ich pierwotna funkcjonalność, dostrzeżono również ich piękno i wówczas gabiony wkroczyły w przestrzeń miejską, a także do przydomowych ogrodów. Teraz okazało się, że w centrach miast i na ich przytulnych obrzeżach, mogą nie tylko zdobić, ale także przynosić oszczędności w zużyciu energii.

Termoizolacyjne kamienie

Kamienie, stanowiące wypełnienie ściany z gabionów, latem zatrzymują część ciepła na zewnątrz budynku, dzięki czemu nie nagrzewa się on tak bardzo. Z kolei zimą ściana z gabionu osłania budynek i zatrzymuje ciepło wewnątrz, zmniejszając jego straty.

 

Dla wielkich firm i małej architektury

Właściwości termoizolacyjne gabionów z powodzeniem są wykorzystywane między innymi w belgijskim Centrum Sportowym L’orneau, przy projekcie którego postawiono na ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Fasada z gabionów nie tylko izoluje budynek, ale jest także jego oryginalną wizytówką. W ślad za Centrum idzie coraz więcej firm i osób prywatnych, czerpiąc z gabionów dużo więcej niż tylko korzyści estetyczne.

 

murki-i-konstrukcje-gabinowe-Gabion-Betafence