Montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe

Panele ogrodzeniowe Nylofor, dzięki dedykowanym im funkcjonalnym słupom, nadają się doskonale do grodzenia terenów położonych na nierównościach.

Choć na pierwszy rzut oka montaż systemu ogrodzeniowego na nierównym gruncie może wydać się trudniejszy, to jednak dzięki nowoczesnym słupom łatwo można sobie z nim poradzić.

Pierwsze kroki wyglądają dokładnie tak samo jak w przypadku terenu bez wzniesień. Rozpoczynamy od wytyczenia przebiegu ogrodzenia. Następnie wyznaczamy miejsca na słupy i kopiemy dołki w odległości 252 cm jeden od drugiego. Teraz – w zależności od systemu słupów ogrodzeniowych – obieramy jedną z dwóch metod. Pierwsza polega na tym, że betonujemy wszystkie słupy od razu i po zastygnięciu zaprawy montujemy na nich przęsła paneli. Dotyczy ona słupów, na których nie osadza się panelu – elementy zaczepowe (obejmy, złączki) znajdują się poza szerokością słupa i dzięki temu zyskujesz pole manewru przy wyrównywaniu położenia panelu.

 

słupy-ogrodzeniowe-i-akcesoria-Słupy-Bekaclip-Betafence

Druga wersja montażu przebiega w systemie słup-panel-słup-panel i dotyczy tych słupów, na których musisz osadzić panel. Oznacza to, że po zabetonowaniu pierwszego słupa mocujemy na nim panel, a później sekwencyjnie wstawiamy i betonujemy kolejne elementy: kolejny słup, kolejny panel itd. Powód jest prosty. Ponieważ panel mocowany jest na słupie nie masz możliwości kontrolowania „luzów” pomiędzy słupami.

 

slupy-ogrodzeniowe-i-akcesoria-Slupy-Bekaclip-Betafence

Regulowanie wysokości

Druga metoda montażu przeznaczona jest dla następujących słupów dedykowanych panelom Nylofor:

  • D-LOX (słup zastąpił model słupa D)
  • Bekafix
  • Bekafix Super
  • Quixolid

Modele te dają możliwość niwelowania różnic wysokości poprzez przesunięcie panelu w dół lub w górę słupa. W przypadku słupów D-LOX po wybraniu odpowiedniego połączenia, panel przytwierdza się do słupa za pomocą listwy.

Słupy Bekafix oraz Bekafix Super również umożliwiają wyrównywanie wysokości dzięki wielu punktom montażu. Trzeba jednak pamiętać, że różnica wysokości pomiędzy dwoma panelami umieszczonymi na tym samym słupie musi wynieść minimum 5 cm. Nieco większych interwałów wymaga słup Quixolid – w tym przypadku różnica wynosi 10 cm.

Więcej o tym sposobie montażu na stronie: montaz paneli Nylofor na słupach D-LOX.

Obejmy i złączki

Część słupów dedykowanych panelom Nylofor pozwala regulować ich wysokość za pomocą obejm i złączek. Wśród tych pierwszych znajdują się słupy prostokątne, okrągłe oraz słupy z obejmami z drutu nierdzewnego. Z kolei drugą grupę reprezentuje model EL.

W przypadku obejm najpierw dostosowujemy położenie panelu względem słupa, biorąc pod uwagę różnice w wysokości terenu, a następnie łączymy je ze sobą przy użyciu obejm. Zalecane jest rozpoczęcie montażu od najwyższego punktu.

W przypadku modeli ze złączkami proces wygląda podobnie z tą różnicą, że panele łączy się bezpośrednio ze sobą. Słupy służą wyłącznie do podtrzymywania systemu. W tym wariancie również zaleca się, by montaż rozpocząć w najwyższym punkcie.

Więcej o tym sposobie montażu przeczytasz na stronie: montaż paneli Nylofor na słupach okrągłych na obejmy.

 

Dwa słupy

Nieco inną metodę wyrównywania wysokości oferuje system oparty na słupach Nylofor City, dedykowany głównie dla przestrzeni miejskich. W tym wypadku, jeśli zachodzi potrzeba podniesienia bądź też obniżenia jednego z paneli, należy obok jednego słupa zamontować drugi i na nim umieścić panel Nylofor w pożądanej pozycji.

Więcej o tym sposobie montażu na stronie: montaż paneli Nylofor na słupach Nylofor City.

 

Zachęcamy do skorzystania z naszych instrukcji montażu dla poszczególnych paneli w zależności od wybranych słupów.