Montaż bramy przesuwnej samonośnej – czy warto robić to samemu?

Wykorzystane elementy: brama przesuwna

 

Czy odważni majsterkowicze poradzą sobie z samodzielną budową i montażem bramy przesuwnej samonośnej? Tak, ale nie będzie to łatwe zadanie.

Wiele osób, które zna się na produkcji artykułów budowlanych, albo ma smykałkę do własnoręcznego wykonywania przedmiotów niezbędnych w otoczeniu domu, chętnie decyduje się na samodzielny montaż, a nawet wykonanie np. paneli, siatek czy bram. Betafence zawsze wspiera majsterkowiczów, dlatego chętnie dzielimy się wiedzą na temat montażu, publikując filmy instruktażowe.

Sytuacja zmienia się, gdy w grę wchodzi budowa naprawdę skomplikowanych urządzeń, takich jak na przykład bramy przesuwne samonośne. Takie zadanie lepiej powierzyć fachowcom.

Przeciwwaga w bramie przesuwnej

Ten rodzaj bram nie wymaga montażu szyny w  podłożu, za to potrzebuje instalacji przeciwwagi. Jest to metalowy element na końcu bramy, którego rozmiar i waga muszą zostać dopasowane do parametrów całej bramy.

Pod uwagę bierze się przede wszystkim: rozmiar bramy (długość i szerokość), wagę profilu oraz wypełnienia,
a także akcesoria, takie jak wózki rolkowe. Koniecznie trzeba wziąć poprawkę na oddziaływanie wiatru. Jeśli posesja położona jest w wietrznej okolicy, niezbędna staje się cięższa, a zarazem bardziej stabilna przeciwwaga.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kupując lub projektując bramę, należy zwrócić uwagę na długość przeciwwagi, ponieważ wymaga ona dodatkowej przestrzeni wzdłuż ogrodzenia. Jeśli przeciwwaga okaże się zbyt długa, może nie zmieścić się na posesji.

 

Pomoc od specjalistów

Wspomniane wcześniej obliczenia są naprawdę skomplikowane i powinni się nimi zająć doświadczeni inżynierowie konstruktorzy. Specjaliści, dysponując niezbędnymi parametrami, fachowo obliczą wymaganą wielkość i ciężar przeciwwagi. Jeśli zaś majsterkowicz koniecznie chce zrobić to samodzielnie, powinien oprzeć się na danych producentów bram.

Niemniej ze względu na poziom skomplikowania procesu oraz ryzyko niepowodzenia radzimy, by odpuścić sobie samodzielną budowę bramy przesuwnej. Dostępne w sklepach gotowe bramy od renomowanych producentów na pewno spełnią wszystkie oczekiwania klienta, a dodatkowo zagwarantują bezpieczeństwo i długoletnie korzystanie z produktu.