Modne ogrodzenie, czyli jakie?

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa, murki gabionowe

 

 

Lubisz podążać za trendami i chcesz być na czasie z każdą modą? Sprawdź, jakie ogrodzenia obecnie królują na rynku.

Systemy ogrodzeniowe już dawno przestały być tylko środkiem do ochrony domu i jego najbliższego otoczenia. Dzięki pracy specjalistów od dizajnu i użyteczności stały się elementem, który może estetycznie wyróżnić posesję na tle sąsiadujących. Rodzi się więc pytanie:

Jakie ogrodzenie wybrać? 

 

Klinkier odchodzi w zapomnienie

Przez ostatnie kilkanaście lat jednym z najpopularniejszych rozwiązań były ogrodzenia klinkierowe. Ich mocno charakterystyczna konstrukcja najczęściej na grubych słupach i podmurówce wyłożonych klinkierem i z wypełnieniem z ciężkiego panelu uchodziła za klasyk i kojarzyła się z prestiżem. Jednak od pewnego czasu ogrodzenia klinkierowane tracą zwolenników przede wszystkim ze względu na “ciężki” wygląd. Inwestorzy coraz częściej oczekują od ogrodzenia lekkości, której ta opcja im nie daje.

 

Zmierzch ogrodzeń kutych

Z tego samego powodu popularność tracą też ogrodzenia kute. Nie można im odmówić piękna i finezji, którą w ich wykonanie wkładał rzemieślnik-specjalista, jednak ich ciężar i ozdobny charakter coraz rzadziej wpisują się w gusta inwestorów. Dodatkowym minusem tego rozwiązania jest konieczność częstego odmalowywania. Kute ogrodzenia i bramy wykonywane są przeważnie z czarnej stali, która niestety szybko rdzewieje. Więc jakie ogrodzenie wybrać?

 

panele-ogrodzeniowe-Panele-Nylofor-2D-Betafence

Lekkość i prostota na czasie

Czego poszukują więc konsumenci? Firma Betafence przeprowadziła badania, z których wynika, że obecnie najważniejsza jest prostota wykonania, lekki wygląd i możliwość adaptacji do otoczenia. Z tego powodu na popularności zyskują ogrodzenia przemysłowe. Jak nazwa wskazuje dedykowane są obszarom związanych z firmami i dużymi zakładami. Wydawać by się mogło, że nie znajdą uznania w domach prywatnych ze względu na swój surowy wygląd. A jednak…

Ich konstrukcja jest prosta i wytrzymała. Umożliwiają skuteczny monitoring oraz zapewniają ochronę posesji (utrudniają lub uniemożliwiają wspinaczkę). Z tego samego powodu sprawiają, że można się czuć bezpiecznym o swoje dzieci, które nie będą mogły przejść przez nie na drugą stronę. Ażurowe przęsła wyglądają z pewnej odległości jak półprzezroczyste, co pozwala łatwo wyeksponować piękno ogrodu i architekturę budynku. Co więcej takie ogrodzenia powleka się warstwami chroniącymi przed korozją – ocynkiem i powłokami polimerowymi – dzięki czemu właściciel posesji może zapomnieć o renowacjach na długie lata.

Osoby stawiające głównie na bezpieczeństwo coraz częściej wybierają ogrodzenia przemysłowe Nylofor 3D. Mimo że estetycznie odstają od innych rozwiązań, to dzięki swojej budowie (niewielkie odstępy pomiędzy drutami, ostre końce) gwarantują doskonałe zabezpieczenie terenu.

 

Z high security do domów prywatnych

We Włoszech w roku 2014 firma Betafence wprowadziła ogrodzenia posesyjne na bazie paneli Securifor, które normalnie stosowane są dla ochrony obiektów wysokiego ryzyka, tj. zakłady przemysłowe, elektrownie czy więzienia. Powód? Okazuje się, że bardzo wąskie prostokątne oczka dają naprawdę elegancki i nowoczesny wygląd, idealnie dopasowany do wymagań współczesnego inwestora.

 

słupy-ogrodzeniowe-i-akcesoria-Slup_b-lux-Betafence

Murki gabionowe Zenturo – proste i genialne

Podobnie jest z sukcesem murków gabionowych Zenturo. Koncepcja, która powstała na bazie inżynieryjnych rozwiązań przeszła do obszaru zabudowy jednorodzinnej. Murki gabionowe buduje się z płaskich paneli ogrodzeniowych Zenturo lub Zenturo Super (różnią się wielkością i rodzajem oczek), które montuje się na specjalnych słupach i wypełnia praktycznie dowolnym materiałem. Materiał można tak dobrać, by dopasowywał się do koncepcji posesji. Kamienie, cegły, drewno, kora, a nawet liście – inwestor ma pod tym względem absolutną swobodę. Murki można łatwo stawiać samemu, a wypełnienie wymieniać co jakiś czas. Zobacz instrukcję montażu murku gabionowego Zenturo.

murki-gabionowe-Murek-Gabionowy-Zenturo-Betafence

Niebezpieczne ogrodzenia poziome?

Furorę robią także ogrodzenia poziome. Wyglądają zupełnie inaczej niż więkość znanych ogrodzeń i z pewnością w tym tkwi ich sukces. Charakteryzują się horyzontalnym ułożeniem szczebli. Ich walory estetyczne są niepodważalne, natomiast warto zdać sobie sprawę z tego, że niezwykle łatwo je sforsować. Poziome szczeble stanowią swego rodzaju drabinkę, po której może wspiąć się złodziej. A skoro on może, to tym bardziej może to z drugiej strony zrobić dziecko i w niekontrolowany sposób wybiec na ulicę. Wybierając ogrodzenie poziome warto więc zwrócić uwagę na odległość między szczebelkami. Im mniejsza będzie, tym lepiej. Powinna być na tyle wąska, żeby nie można w nią było włożyć buta.

 

Warto pamiętać, że podstawową funkcją ogrodzenia jest mimo wszystko ochrona posesji. Polecamy więc takie rozwiązania, które łączą bezpieczeństwo i estetykę.