Miejskie ogrodzenia – najciekawsze rozwiązania

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, siatka ogrodzeniowa

 

Ogrodzenia miejskie pozwalają nie tylko na odgrodzenie terenów od chodników i ulic, lecz także wpływają na ich atrakcyjność.

Panele i siatki, które używa się w przestrzeni miejskiej, mają zazwyczaj nieco inne zadanie niż w przypadku domów jednorodzinnych czy osiedli mieszkaniowych. Ich głównym zadaniem nie jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa – choć ten aspekt również jest ważny – a raczej wygrodzenie przestrzeni.

Najczęściej ogrodzenia miejskie instaluje się wokół parków, placów zabaw, na skwerach, a także wokół budynków użyteczności publicznej. Z kolei takie produkty, jak gabiony stanowią element małej architektury, zwiększając atrakcyjność terenu.

Oto najpopularniejsze rozwiązania z rodziny Betafence, używane w przestrzeni miejskiej.

Panele Nylofor City

Jeden z modeli serii Nylofor został stworzony specjalnie z myślą o terenach miejskich. Powstaje z paneli zgrzewanych, mocowanych do słupów kwadratowych i wyróżnia się poręczą górną, która dodatkowo zabezpiecza przechodniów przed zahaczeniem lub skaleczeniem. Popularne są zarówno jako otoczeni parków, jak i wygrodzenie linii tramwajowych.

Panele Barofor

Główną cechą tego modelu jest bardzo elegancki, stylowy wygląd, w wersji Deco zwieńczony delikatnym łukowatym wygięciem. Takie rozwiązanie sprawia, że świetnie sprawdza się jako zabezpieczenie placów zabaw – nie zawiera elementów ostrych i wystających. Z kolei na terenach przemysłowych i handlowych stosuje się modele Square, których przekrój ma kształt rombu i uniemożliwia przedostanie się górą przez ogrodzenie.

Paneli Barofor Deco użyto na placu zabaw na jednym z Warszawskich osiedli.

 

Panele Nylofor 2D Super

Ten rodzaj paneli stosuje się głównie w miejscach, które wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed wtargnięciem niepowołanych osób. Ogrodzenie zapewnia ochronę terenu dzięki mocnej, wytrzymałej konstrukcji oraz podwójnym drutom poziomym. Paneli Nylofor 2D Super użyto m.in. w parku miejskim w Bielsku-Białej.

Gabiony

Choć gabiony używa się jako elementu ogrodzeń, to jednak w przestrzeni miejskiej zdecydowanie lepiej sprawdzają się jako wolnostojące mury, subtelnie odgradzające części parku. Dzięki swoim właściwościom mogą stanowić zabezpieczenie skarp i osuwisk na terenach zielonych, a przy okazji elegancko je uzupełnić. Co więcej, z pomocą gabionów można wybudować ławkę w parku. Wystarczy przymocować do górnej krawędzi konstrukcji deski. Z tych właściwości gabionów skorzystali chociażby architekci parku Góra Cyranowska w Mielcu.

To oczywiście tylko kilka produktów dedykowanych przestrzeni miejskiej, jednak już ta grupa pokazuje, jak duży wpływ na wygląd i użyteczność terenów wspólnych mogą mieć dobrze dobrane ogrodzenia.