Mała architektura ogrodowa z gabionów

Wykorzystane elementy: murki gabionowe, gabiony

 

Mała architektura ogrodowa to niewielkie obiekty architektury, spełniające w ogrodzie funkcje dekoracyjne lub użytkowe. Zalicza się do nich między innymi wodotryski, posągi, pergole, ogrody skalne, kamienne grille, obiekty służące rekreacji (na przykład meble ogrodowe), wyposażenie placów zabaw (huśtawki, piaskownice, drabinki), murki gabionowe.

Elementy małej architektury służą zagospodarowaniu przestrzeni w ogrodzie i dają ogromne możliwości kreowania przestrzeni. Zwłaszcza gdy sięgniemy po tak twórcze narzędzie, jak gabiony lub murki gabionowe z paneli Zenturo. Z ich pomocą możemy nadać małej architekturze ogrodowej wielkiego znaczenia.

murki-i-konstrukcje-gabionowe-Gabiony-wizualizacja-labirynt-Mielec-Betafence

Oryginalne gabiony ze szkłem, betonem i lampami

Niezależnie od tego, jak dużą przestrzeń mamy do zagospodarowania, z gabionami i murkami gabionowymi z paneli Zenturo możemy zrobić to naprawdę oryginalnie. Konstrukcje z gabionów mogą być świetną alternatywą dla zwykłych mebli ogrodowych. Wypełnione nie tylko zwykłym kamieniem, ale też szkłem czy betonem meble z gabionów pozwolą nam stworzyć odpowiednią atmosferę w naszym ogrodzie. Jeszcze ciekawszy efekt uzyskamy, podświetlając wypełniony szkłem gabion. Takie iluminacje pozwolą stworzyć po zmroku urokliwy klimat i oświetlą nasz ogród.

Rośliny pnące się po gabionach

Gabiony można też wykorzystać przy projektowaniu ogrodu skalnego i obsadzić je roślinami, które latem stworzą prawdziwe zielone kaskady. W małych ogrodach można stworzyć efektowne pergole i donice z murków gabionowych z paneli Zenturo. Takie murki gabionowe zajmują zdecydowanie mniej miejsca, niż gabiony, a pozwalają stworzyć równie efektowne elementy małej architektury. Dowolność w wyborze materiału do wypełnienia przestrzeni między dwoma przęsłami paneli Zenturo sprawia, że w prosty sposób możemy stworzyć w naszym ogrodzie egzotyczny klimat rajskich wysp lub delektować się swojskim zapachem rodzimych lasów.

 

murki-i-konstrukcje-gabionowe-Gabiony-Betafence

Murki z gabionów na przykre zapachy z koszy do segregacji

Nawet obiekty służące utrzymaniu czystości i porządku mogą być małymi dziełami sztuki. Wystarczy, że do osłony kompostownika lub koszy do segregacji odpadów wykorzystamy murki gabionowe, na przykład wypełnione naprzemiennie warstwą białych i ciemnych kamieni lub korą drzew, doskonale maskującą przykre zapachy. Efektownych pomysłów jest dużo więcej. Wystarczy dać się zainspirować…