Magia gabionów

Wykorzystane elementy: gabiony

 

Gabion to nie tylko prostopadłościenna bryła, która służy do zabezpieczania osuwisk. To także produkt, który można wykorzystać w kreatywny sposób do upiększenia terenu.

Rola gabionu ciągle ewoluuje. Prostopadłościenny kosz z siatki zgrzewanej, wypełniony najczęściej kamieniami wciąż króluje w formie ściany chroniącej skarpy i ziemne nasypy przed osuwaniem. Pełni też ważną rolę przy regeneracji i zabezpieczeniu koryt rzecznych.

 

Gabiony w przestrzeni publicznej

Unikalna budowa i oryginalny design gabionów nakłoniły architektów do tego, by częściej sięgać po ten produkt także w innych okolicznościach, np. w parkach miejskich. W Polsce możemy spotkać wiele ławeczek wykonanych z gabionów, a w Mielcu niezwykłą budowlę – labirynt.

Konstrukcja powstała na Górze Cyranowej – to teren dawnych koszarów wojskowych, dziś oddany w ręce miasta i służący jego mieszkańcom. Projektanci parku użyli gabionów jako barierek otaczających ścieżkę prowadzącą przez Górę. U jej podnóża wykorzystano kosze wypełnione kamieniem do budowy przystanku autobusowego. Z kolei na samej Górze utworzono dwa proste labirynty, które stały się rozrywką dla całych rodzin.

W ciekawy sposób gabiony wykorzystano przy Domu Kultury w Niedobczycach. Wielki napis z koszy i kamieni już z daleka informuje mieszkańców oraz przyjezdnych, przed jakim budynkiem się znajdują. Gabiony pięknie komponują się z okoliczną architekturą i terenami zielonymi.

Gabiony przy domu i ogrodzie

Gabiony stają się popularnym elementem przydomowych ogrodów. Stanowią świetny budulec dla małej architektury, jak wygrodzenia czy np. osłona na grilla. Mogą posłużyć także do budowania rabatek dla kwiatów, a nawet małego kompostownika.

Niektórzy projektanci ogrodzeń wykorzystują je jako część “podmurówki” oraz do budowy słupów, do których będą przymocowane panele. Dzięki gabionom ogrodzenie wygląda niezwykle oryginalnie, bez utraty walorów zabezpieczenia terenu.

Dodatkowo kosze wypełnione kamieniami mogą zostać użyte do zabudowy elewacji. Nie tylko wnoszą unikatowość do wyglądu budynku, lecz także tłumią hałasy i działają termoizolacyjnie.

Te wszystkie cechy sprawiają, że gabiony stały się wielofunkcyjnym produktem, coraz chętniej wykorzystywanym przez architektów.