Kuta czy klasyczna? – porównujemy bramy

Wykorzystane elementy: brama skrzydłowa, brama przesuwna

 

Przed Tobą kupno bramy ogrodzeniowej, która umożliwi Ci swobodny wjazd na posesję? Sprawdź, jaki rodzaj wybrać, by mieć długofalową satysfakcję z inwestycji.

 

Użyteczność, bezpieczeństwo i schludny wygląd – oto, jakie cechy powinna posiadać współczesna brama ogrodzeniowa. Trendy coraz wyraźniej kierują się właśnie ku lekkości w designie, przy jednoczesnym utrzymaniu wytrzymałości i gwarancji ochrony terenu.

 

Bezpieczeństwo (niemal) pewne

Modele bram obecnie dostępne na rynku w zdecydowanej większości spełniają ostatni z wymienionych warunków. Wyłączywszy podrzędnych producentów, którzy produkują swoje ogrodzenia z niepełnowartościowych materiałów, praktycznie każda brama będzie w stanie zabezpieczyć skutecznie teren, zarówno przed wtargnięciem niepożądanych osób, jak i uszkodzeniami samych modułów. Ważna jest oczywiście wysokość bramy, jej zwieńczenie, a także choćby szerokość pomiędzy drutami/belkami.

Kluczem do uzyskania bardzo zadowalającej trwałości użycie wysokiej jakości metalu i tworzyw sztucznych, a także powłok chroniących produkt. Przypominamy, że w przypadku bram Betafence stosujemy m.in. ocynk czy dodatkowe warstwy odporne na korozję. Dzięki tym rozwiązaniom nasze produkty wytrzymują wiele lat bez dodatkowej konserwacji.

 

Bramy kute odchodzą do lamusa

O ile aspekt bezpieczeństwa mamy więc zbliżony, o tyle różnice rozpoczynają się na poziomie pozostałych zagadnień, które wymieniliśmy na wstępie: użyteczności, schludności, lekkości. W tej materii w ostatnich latach zdecydowanie zyskały klasyczne bramy z lekkich przęseł metalowych i tworzyw sztucznych. W odwrocie są za to bramy kute.

Powiedzmy sobie otwarcie: są one małymi dziełami sztuki kowalskiej, które – nie da się ukryć – wyróżniają się swoim wyglądem, misternym wykończeniem i majestatem. Co z jednej strony może cieszyć oko wrażliwe na arcydzieła rzemieślników, z drugiej sprawia, że obiekt przytłacza już samym designem. Majestatyczna brama kuta pięknie wpisze się więc w krajobraz starych domów i zabytkowych ogrodów czy parków. W przypadku nowoczesnej zabudowy będzie stanowiła rażący kontrast pomiędzy lekkością współczesnej architektury a ciężarem kowalskiego dzieła.

 

 

Drugi poważny minus bramy kutej to jej waga. Metalowe kolosy są równie ciężkie wizualnie, jak i fizycznie, przez co ich otwieranie, szczególnie w wietrznych czy śnieżnych warunkach nie należy do najwygodniejszych zadań. Ba, dla osób słabszych może stanowić nie lada wyzwanie.

Oczywiście, można do bramy kutej zamontować system automatycznego otwierania, z tą uwagą, że będzie on zdecydowanie bardziej kosztowny, niż w przypadku bramy klasycznej. Powód? Konieczność „dźwigania” cięższego produktu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że automatyka nijak wizualnie nie komponuje się z eleganckim, ręcznie kutym metalem.

Na koniec tej części jeszcze jedna uwaga. O ile, jak wspomnieliśmy, bramy kute są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak np. uderzenia, o tyle większość z nich nie legitymuje się powłokami ochronnymi, o których pisaliśmy przy okazji bram Betafence. Z tego powodu są one bardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych, czyli mówiąc wprost: korozję.

Czas na lekkość!

Modne, współczesne bramy to, jak wspominaliśmy, ideały lekkości i użyteczności. Zarówno skrzydłowe, jak i przesuwne zbudowane są z konstrukcji panelowych, powstałych z metalu („kręgosłup” bramy) i tworzyw sztucznych (np. wypełnienia). Dzięki minimalistycznemu, lekkiemu designowi, bazującemu na prostych liniach, tego typu brama świetnie dopełnia nowoczesną posesję i staje się jej integralnym elementem, który nie odwraca uwagi od tego, co wizualnie najważniejsze: budynku i ogrodu.

Ogromną zaletą jest także lekkość klasycznej bramy. Waga, zdecydowanie niższa niż w przypadku bramy kutej sprawia, że z otwarciem skrzydła czy przesunięciem przęsła nie będzie miało problemu nawet dziecko. Co więcej, montaż systemów automatycznego otwierania nie zaburza designu całego ogrodzenia i nie wpływa na spójność architektoniczną.

Skoro już padło słowo „przesunięcie”, warto w tym miejscu podkreślić, że klasyczne bramy dostępne są w wersji przesuwanej, umiejscowionej na szynie. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca na terenie posesji (nie blokujemy skrzydłem bramy żadnej jej części), a także gwarantuje jeszcze większą stabilność konstrukcji.