Kuta czy klasyczna? - porównujemy bramy
 

Kuta czy klasyczna? - porównujemy bramy
Brama przesuwna Brama uchylna
Przed Tobą kupno bramy ogrodzeniowej, która umożliwi Ci swobodny wjazd na posesję? Sprawdź, jaki rodzaj wybrać, by mieć długofalową satysfakcję z inwestycji.

Użyteczność, bezpieczeństwo i schludny wygląd – oto, jakie cechy powinna posiadać współczesna brama ogrodzeniowa. Trendy coraz wyraźniej kierują się właśnie ku lekkości w designie, przy jednoczesnym utrzymaniu wytrzymałości i gwarancji ochrony terenu.

 

Brama przesuwna Horizen

 

Bezpieczeństwo (niemal) pewne

Modele bram obecnie dostępne na rynku w zdecydowanej większości spełniają ostatni z wymienionych warunków. Wyłączywszy podrzędnych producentów, którzy produkują swoje ogrodzenia z niepełnowartościowych materiałów, praktycznie każda brama będzie w stanie zabezpieczyć skutecznie teren, zarówno przed wtargnięciem niepożądanych osób, jak i uszkodzeniami samych modułów. Ważna jest oczywiście wysokość bramy, jej zwieńczenie, a także choćby szerokość pomiędzy drutami/belkami.

 

Brama przesuwna Horizen

 

Kluczem do uzyskania bardzo zadowalającej trwałości użycie wysokiej jakości metalu i tworzyw sztucznych, a także powłok chroniących produkt. Przypominamy, że w przypadku bram Betafence stosujemy m.in. ocynk czy dodatkowe warstwy odporne na korozję. Dzięki tym rozwiązaniom nasze produkty wytrzymują wiele lat bez dodatkowej konserwacji.

 

Brama skrzydłowa Zenturo

 

Bramy kute odchodzą do lamusa

O ile aspekt bezpieczeństwa mamy więc zbliżony, o tyle różnice rozpoczynają się na poziomie pozostałych zagadnień, które wymieniliśmy na wstępie: użyteczności, schludności, lekkości. W tej materii w ostatnich latach zdecydowanie zyskały klasyczne bramy z lekkich przęseł metalowych i tworzyw sztucznych. W odwrocie są za to bramy kute.

 

Powiedzmy sobie otwarcie: są one małymi dziełami sztuki kowalskiej, które – nie da się ukryć – wyróżniają się swoim wyglądem, misternym wykończeniem i majestatem. Co z jednej strony może cieszyć oko wrażliwe na arcydzieła rzemieślników, z drugiej sprawia, że obiekt przytłacza już samym designem. Majestatyczna brama kuta pięknie wpisze się więc w krajobraz starych domów i zabytkowych ogrodów czy parków. W przypadku nowoczesnej zabudowy będzie stanowiła rażący kontrast pomiędzy lekkością współczesnej architektury a ciężarem kowalskiego dzieła.

 

 Brama Decofor

 

Drugi poważny minus bramy kutej to jej waga. Metalowe kolosy są równie ciężkie wizualnie, jak i fizycznie, przez co ich otwieranie, szczególnie w wietrznych czy śnieżnych warunkach nie należy do najwygodniejszych zadań. Ba, dla osób słabszych może stanowić nie lada wyzwanie.

Oczywiście, można do bramy kutej zamontować system automatycznego otwierania, z tą uwagą, że będzie on zdecydowanie bardziej kosztowny, niż w przypadku bramy klasycznej. Powód? Konieczność „dźwigania” cięższego produktu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że automatyka nijak wizualnie nie komponuje się z eleganckim, ręcznie kutym metalem.

Na koniec tej części jeszcze jedna uwaga. O ile, jak wspomnieliśmy, bramy kute są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak np. uderzenia, o tyle większość z nich nie legitymuje się powłokami ochronnymi, o których pisaliśmy przy okazji bram Betafence. Z tego powodu są one bardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych, czyli mówiąc wprost: korozję.

 

Brama przesuwna Horizen

 

Czas na lekkość!

Modne, współczesne bramy to, jak wspominaliśmy, ideały lekkości i użyteczności. Zarówno skrzydłowe, jak i przesuwne zbudowane są z konstrukcji panelowych, powstałych z metalu („kręgosłup” bramy) i tworzyw sztucznych (np. wypełnienia). Dzięki minimalistycznemu, lekkiemu designowi, bazującemu na prostych liniach, tego typu brama świetnie dopełnia nowoczesną posesję i staje się jej integralnym elementem, który nie odwraca uwagi od tego, co wizualnie najważniejsze: budynku i ogrodu.

Ogromną zaletą jest także lekkość klasycznej bramy. Waga, zdecydowanie niższa niż w przypadku bramy kutej sprawia, że z otwarciem skrzydła czy przesunięciem przęsła nie będzie miało problemu nawet dziecko. Co więcej, montaż systemów automatycznego otwierania nie zaburza designu całego ogrodzenia i nie wpływa na spójność architektoniczną. 

Skoro już padło słowo „przesunięcie”, warto w tym miejscu podkreślić, że klasyczne bramy dostępne są w wersji przesuwanej, umiejscowionej na szynie. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie miejsca na terenie posesji (nie blokujemy skrzydłem bramy żadnej jej części), a także gwarantuje jeszcze większą stabilność konstrukcji.

 

Brama przesuwna Horizen

 

**

Powyższe porównanie wypada więc jednoznacznie na korzyść bram tradycyjnych. Są lżejsze, schludniejsze, łatwiejsze w użytkowaniu, mniej uciążliwe jeśli chodzi o konserwację. Bramy kute są oczywiście piękne i urzekające, jednak jeśli bierzemy pod uwagę współczesne trendy i użyteczność, nie mogą równać się ze standardowymi.

Zobacz także:
Komentarze