Kosze gabionowe – praktyczne i ozdobne

Wykorzystane elementy: gabiony

 

Szukasz ciekawego pomysłu na uzupełnienie swojego ogrodu? Być może kosze gabionowe są rozwiązaniem, które Cię zainteresuje.

Kosze gabionowe, czyli główny element każdego gabionu, to prostopadłościenne elementy, zbudowane z siatek zgrzewanych. Dzięki swojej wytrzymałości, od dawna sprawdzają się jako elementy konstrukcyjne wzmocnień koryt rzecznych czy potencjalnych osuwisk.

 

murki-i-konstrukcje-gabionowe-Gabiony-Betafence

 

Architekci dostrzegają jednak ich atrakcyjność także na gruncie terenów prywatnych. Oto kilka zastosowań, do których można wykorzystać kosze gabionowe.

 

Kompostownik

Pusty kosz gabionowy to idealne miejsce dla skoszonej trawy czy zagrabanych liści, które dodadzą ogrodowi kolorytu jesienią. Wystarczy zdjąć górną część siatki i wrzucić je do środka. Dzięki temu zyskamy nie tylko zgrabny „kompostownik”, ale i ładnie wyglądający element ogrodu.

Ławka

Kosz może posłużyć jako podstawa ławeczki w ogrodzie. Najpierw warto wypełnić go jakimś twardym materiałem, by zapewnić mu dostateczną stabilność – polecamy duże kamienie lub drewno. Następnie do górnej części kosza mocujemy za pomocą metalowych elementów i śrub siedzisko (np. złożone z kilku deseczek). Takiej ławki pozazdroszczą Ci wszyscy sąsiedzi.

 

alternatywne_realizacje_lawka_z_gabionu_Betafence

 

Element rabatek

Najczęściej rabatki kwiatowe obudowujemy samymi kamieniami, ale dlaczego nie pomyśleć o czymś bardziej oryginalnym? Wystarczy te kamienie umieścić w koszu gabionowym i tak przygotowaną ozdobę połączyć z kwiatami.

 

 

Ochrona grilla

Jeśli w Twoim ogródku stoi metalowy grill, warto ochronić go przed uszkodzeniami ze strony bawiących się dzieci czy zwierzaków. Lecąca piłka być może nie zniszczy urządzenia, za to może je wywrócić i co za tym idzie zmarnować przygotowywane jedzenie. Jednak wystarczy przygotować na terenie ogrodu mały kącik, odgrodzony od reszty zgrabna konstrukcją z koszy gabionowych, by grill był bezpieczny.

 

murki-i-konstrukcje-gabionowe-Gabiony-Betafence

 

Eleganckie wygrodzenia

Nie musisz budować murów czy drewnianych płotów wewnątrz działki, by w łatwy sposób podzielić ogród na kilka części. W tym celu śmiało skorzystaj z możliwości koszy gabionowych. Polecamy wypełnić je jakimś materiałem, który będzie pasował do designu ogrodu i ustawić w interesujących Cię miejscach. Gotowe!

 

murki-gabionowe-Murki-Gabionowe-Zenturo-Betafence

 

To tylko część z wielu możliwości, które dają kosze gabionowe. Ich wykorzystanie jest tak szerokie, że ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Do dzieła!