Kamień z serca…- ogrodzenia murowane

Wykorzystane elementy: gabiony

 

.. czyli obalamy mity związane z ogrodzeniem z kamieni. Zakochasz się w ogrodzeniach murowanych

Materiał do budowy ogrodzenia muszą stanowić kamienie o podobnej wielkości i regularnych kształtach

MIT

Do budowy swojego ogrodzenia możesz wykorzystać dowolne kamienie, pod warunkiem, że nie będzie to ogrodzenie murowane, lecz gabionowe. Wypełnienie gabionów może stanowić wypełnienie z kamieni o różnych kształtach, mniejsze można mieszać z większymi, nieregularności nawet dodają gabionom uroku i naturalności.

Stawiając ogrodzenie trzeba się spieszyć

MIT

Jeśli zamiast ogrodzenia murowanego wybierzesz gabionowe, nie będzie potrzeby pospiesznego układania kamieni na szybko wysychającej zaprawie, gdyż w koszu gabionowym kamienie się tylko układa i z niczym nie łączy. W każdej chwili można przerwać prace i wrócić do nich w dowolnym momencie. Co ważne, w przypadku budowy ogrodzenia murowanego po zaschnięciu zaprawy nie ma możliwości skorygowania położenia kamieni – można je tylko skuć. W gabionie zawsze można poprawić wypełnienie – wyciągnąć kamienie i ułożyć je od nowa.

Stawiając ogrodzenie trzeba ciągle kontrolować pion i poziom

MIT

Kosze gabionowe posiadają ustalony kształt, który nie zmienia się podczas warstwowego wypełniania. Zatem przy stawianiu ogrodzenia z gabionów nie ma potrzeby ciągłego sprawdzania pionu i poziomu, jak przy ogrodzeniach murowanych, które wymagają takiej kontroli i szybkich poprawek przed zaschnięciem zaprawy.

 

Ogrodzenie z kamienia trzeba lubić albo… skuć

MIT

Jeśli będzie to ogrodzenie gabionowe, można otworzyć kosze, wyjąć wypełnienie, które się znudziło lub uległo uszkodzeniu i włożyć nowe.

 

Ogrodzenia z kamienia nie można przesunąć

MIT

W przeciwieństwie do ogrodzeń murowanych, których nie można „przestawić’, ogrodzenia gabionowe można przenieść w inne miejsce – trzeba otworzyć gabiony, wyjąć wypełnienie, przestawić konstrukcję gabionową i ponownie wypełnić. To czasochłonne, jednak możliwe!