Jaki murek gabionowy wybrać?

Wykorzystane elementy: murki gabionowe

 

Decyzja zależy od tego, czy potrzebujesz prostej gabionowej ściany, czy raczej eleganckiego murku o różnych załamaniach i kątach.

 

Estetyka kontra ekonomia

Najbardziej popularnym rozwiązaniem na rynku są murki gabionowe wykonane z paneli, których poziome druty stanowią ceowniki. Każdy z nich ma na końcówkach stalowe pętelki, przez które przechodzą śruby tworząc naroża murków. Takie systemy nie są za bardzo eleganckie, szczególnie gdy użyjemy śrub nie najlepszej jakości. Rdzewiejąc, zabrudzą również same panele.

Jeśli otoczenie twojego domu ma być przede wszystkim estetyczne i szykowne, wybierz raczej murki gabionowe z paneli Nylofor F. Ich druty poziome tworzą płaskowniki, a naroża wzmacnia się dodatkowo złączkami nierdzewnymi (co drugi płaskownik). Złączki te są prawie niewidoczne, podobnie jak płaskowniki, które umieszcza się po wewnętrznej stronie murku.

Zagięcia pod różnymi kątami

Panele z ceowników generalnie najlepiej sprawdzają się przy odcinkach prostych i kątach prostych. Natomiast inne rodzaje kątów (od ostrych po rozwarte) łatwiej uzyskać w murkach z paneli Nylofor F (PetraZen). Pomocne są tutaj złączki nierdzewne, które można wyginać pod dowolnym kątem i dopasowywać do naroża, które chcemy uzyskać.

Poprawki bezpośrednio na budowie

Paneli z ceowników nie można skrócić w dowolnym miejscu, gdyż tym samym obcinamy pętelki, które znajdują się na ich końcach. Wszelkie niestandardowe wymiary murków wymagają produkcji na zamówienie. Jeśli na miejscu budowy okaże się, że niedokładnie dokonaliśmy pomiarów, na nowe elementy będziemy musieli poczekać.

Panele Nylofor F możemy sami przyciąć w czasie instalacji, a następnie zabezpieczyć cynkiem w sprayu (dodawanym do każdego zamówienia). Także dzięki tej własności możliwe jest samodzielne wykonanie każdego rodzaju kąta.

Udogodnienia w montażu

Do składania przęsła murku gabionowego z ceowników potrzebujemy przynajmniej jednego pomocnika. Musi on nam przytrzymać dwa boki murku tak, abyśmy mogli skręcić je śrubami (chyba, że producent dostarczy nam segmenty już połączone). Potem całą konstrukcję musimy jeszcze wypoziomować i przymocować do słupów nośnych.

Panele Nylofor F tworzące murki PetraZen możesz zawiesić sam na hakach (zawiesiach) przymocowanych do słupów nośnych. Zawiesia te jednocześnie poziomują panele i blokują tak, że nie ulegną one przesunięciu. Dzięki zawiesiom możliwe jest też użycie mniejszej ilości ściąg, które zapobiegają wybrzuszaniu się murku.