Jak wygrodzenie od sąsiada uczynić dziełem sztuki

Wykorzystane elementy: murki gabionowe, gabiony

 

Po tamtej stronie – odłażąca farba, składowisko desek lub rdzewiejący wrak z FSO. A po Twojej – naturalne piękno kamienia, cegły czy drewna. Konstrukcje gabionowe z siatek zgrzewanych potrafią zmienić każdy krajobraz w zakątek pełen elegancji i uroku.

Gęstość zaludnienia stale rośnie i coraz częściej domy stają jeden obok drugiego. Sąsiedzi niemal zaglądają sobie do okien i ogrodów. Gdy są one zadbane i ukwiecone, taki widok może sprawić dużo radości. Ale co zrobić, gdy jesteśmy zmuszeni oglądać zapuszczone posesje, odchodzącą ze ścian farbę albo wręcz złomowiska?

Gabion, czyli stalowy kosz

Możesz stworzyć wokół swojego domu enklawę spokoju i naturalnego piękna, ustawiając ścianę wykonaną z gabionów, za którą ukryjesz podwórko sąsiada. Kosze gabionowe powstają z siatek zgrzewanych pokrytych powłoką Zincalu (95 proc. cynku i 5 proc. aluminium). Na brzegach łączone są spiralami.

Ściany gabionowe łączą więc w sobie zarówno elementy funkcjonalne (zabezpieczenie skarp, odgrodzenie od nieciekawego terenu, zwiększenie poczucia prywatności, wygłuszenie), jak i estetyczne (naturalny wygląd, różnorodna kolorystyka wypełnienia).

 

murki-i-konstrukcje-gabionowe-Gabiony-Betafence

Murki gabionowe z Zenturo

Równie efektowne wygrodzenie możesz uzyskać przy wykorzystaniu paneli Zenturo i Zenturo Super, budując z nich murki gabionowe na specjalnych słupach prostokątnych. Do ich wypełnienia stosuje się materiały takiego samego typu, jak w przypadku koszy gabionowych.

 

Czym wypełnić gabion

Kosze układa się jeden obok drugiego, a następnie wypełnia dowolnym materiałem, dopasowanym do architektury budynku i ogrodu (kamień łupany, otoczaki, cegła klinkierowa, pniaki drzewa, szkło i wiele innych). Po wypełnieniu pierwszego rzędu koszy, na górę ustawia się następny i też wypełnia. Ścianę buduje się poprzez układanie na sobie kolejnych warstw, aż do uzyskania pożądanej wysokości.

 

Gdzie postawić

Gabiony sprawdzają się nie tylko jako mury wolnostojące, ale także mury oporowe, podpierające skarpy. Możesz je wykorzystać do umocnienia uskoku terenu na swoim ogrodzie, układając gabiony schodkowo – kolejne warstwy koszy nasuwając coraz bardziej na pochyłość.

Konstrukcję gabionową warto dodatkowo obsadzić roślinami pnącymi (bluszczami, powojami, różami pnącymi), aby dodać jej jeszcze większego uroku naturalności.