Gabiony w architekturze miejskiej
 

Gabiony w architekturze miejskiej
Siatka zgrzewana
Trwałe, bezpieczne i do tego estetyczne. Gabiony doskonale sprawdzają się jako efektowny element miejskiej architektury.

Gabiony, czyli kosze stalowe wypełnione materiałem skalnym, od dawna służą jako konstrukcje oporowe, które zabezpieczają osuwiska. Jednak coraz częściej sięgają po nie architekci zajmujący się projektowaniem przestrzeni miejskiej. Swoją użyteczność zawdzięczają unikalnej budowie, która pozwala na bardzo szerokie zastosowanie.

 

Gabion

 

Solidna konstrukcja

Kręgosłupem gabionu jest kosz, wytwarzany w Betafence ze stalowej siatki pokrytej powłoką Zincalu, na którą można dodatkowo nałożyć warstwę poliestru. Ta technika gwarantuje, że konstrukcja gabionu może wytrzymać nawet 120 lat w łagodnym środowisku.

Siatkę łączy się na krawędziach za pomocą spiral, a później wypełnia różnym rodzajem wkładu: kamieniami, skałami, drewnem albo szkłem pochodzącym z recyklingu. Gabiony mogą być więc ekologiczne.

 

Gabion

 

Wiele zastosowań

Taka konstrukcja sprawia, że gabiony doskonale sprawdzają się przy różnego rodzaju inwestycjach. W parku treningowym Czifra Park w Budapeszcie wykorzystane zostały jako element ławek do siedzenia. Architekci zdecydowali się ich użyć, ponieważ gabiony są bardzo wytrzymałe, a do tego elegancko się prezentują. Co więcej, rozmieszczono je w taki sposób, by stanowiły swego rodzaju wygrodzenie całego parku, gwarantujące komfort jego użytkownikom.

 

Gabion - Czafira Park

 

W tym samym mieście przy użyciu gabionów odgrodzono plac zabaw, aby zapewnić bawiącym się dzieciom bezpieczeństwo, a rodzicom prychiczny komfort, że ich pociechy nie wybiegną tak łatwo na ulicę. Dodatkową zaletą gabionów w tym miejscu jest fakt, że tłumią hałas.

 

Plac zabaw - Gabion

 

Z gabionów ułożono też efektowny napis w Niedobczycach, który promuje miejscowy dom kultury. To pokazuje, że gabiony nie muszą tworzyć brył prostopadłościennych, ale można z nich budować naprawdę kreatywne konstrukcje, takie jak np. litery.

 

Gabion w Niedobczycach

 

Z kolei w JuraParku w Krasiejowie posłużyły do zabezpieczania osuwisk na jego terenie. Taka funkcja jest podstawowym zadaniem gabionów.

 

Gabion zabezpiecza osuwiska

 

Idealne dopasowanie

Gabiony swoje powodzenie zawdzięczają nie tylko mocnej konstrukcji, lecz także współgraniu z nowoczesnym stylem industrialnym. Dzięki możliwości wypełnienia ich różnorodnym materiałem łatwo je dopasować do każdego otoczenia.

 

Dodatkowe korzyści

To jednak nie wszystkie zalety tego rozwiązania. Gabiony mają bowiem właściwości wygłuszające i termoizolacyjne. Dzięki temu mogą służyć jako ekrany akustyczne oraz być wykorzystywane jako ściany budynku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by obsadzić je roślinami pnącymi, dzięki czemu będą wyglądały jeszcze piękniej i zbliżą się do natury.

Gabionów używa się także w małej architekturze ogrodowej. Wykonuje się z nich klomby, rabatki, ławki czy stoły, a nawet labirynty.

 

Gabion

Zobacz także:
Komentarze