Gabiony znane są w branży budowlanej od dawna. Ze względu na swoją stabilność, używało się ich przede wszystkim do budowy murów oporowych, do wzmacniania skarp oraz wyrównywania koryt rzecznych. Elegancki wygląd, dzięki któremu wpisują się w teren oraz gwarancja zabezpieczenia terenu przed ewentualnymi osuwiskami to najważniejsze zalety, które stanowią o sukcesie w tej branży.

Jednak skoro design gabionów można uznać za inspirujący, oryginalny i po prostu schludny, dlaczego by ich nie wykorzystać także w miejscach, w gdzie mogą stanowić ozdobę i wyróżnik? Do takiego wniosku coraz częściej dochodzą architekci, którzy chętnie proponują użycie gabionów w przestrzeni miejskiej czy na posesjach prywatnych.
Gabion jako ogrodzenie
Przyjrzyjmy się budowie gabionu: kosz z siatki zgrzewanej, wypełniony przy użyciu dowolnie wybranego materiału: kamieni, drewna, kory, szkła. Takie połączenie aż prosi się, by wykorzystać ten produkt do budowy ogrodzeń. Tak dzieje się w rzeczywistości. Gabiony stanowią elegancką „podmurówkę”, świetnie sprawdzą się także jako miejsce montażu słupa ogrodzeniowego.

Za sprawą odmiany gabionu – murku gabionowego – możemy stworzyć także pełne ogrodzenie i wykorzystać go jako swego rodzaju panel. Murek zbudowany jest wszak z dwóch równolegle ułożonych przęseł siatki zgrzewanej oraz wypełniony najczęściej kamieniami. To więc produkt doskonale nadający się do stworzenia całego ogrodzenia lub choćby jego urozmaicenia
Co ważne, tego typu konstrukcja posiada właściwości wygłuszające. Dzięki murkom i gabionom na naszą posesję dostaje się mniej hałasu. Zaobserwowano również, że niektóre przykre zapachy zatrzymują się na ogrodzeniu gabionowym, stąd jeśli narzekamy na nadmiar spalin płynących od strony ulicy, możemy tę uciążliwość zminimalizować.

Gabion w ogrodzie
Gabiony warto wykorzystać także wewnątrz ogrodów, zarówno prywatnym, jak i miejskim. Mogą stanowić np. podstawę ławki parkowej. Świetnie sprawdzą się też jako element konstrukcyjny rabatek kwiatowych, dodając im uroku i niepowtarzalnego wyglądu.

Gabiony używane są także jako wygrodzenia. Przy ich pomocy warto odgrodzić np. kompostownik, by uniknąć roznoszenia się przykrych zapachów. Sprawdzą się również choćby jako zabezpieczenie przenośnego grilla.
Jeszcze bardziej kreatywni architekci potrafią stworzyć z gabionów małe dzieła sztuki. Przykładowo w Mielcu wykorzystano je do zbudowania… labiryntu w jednym z miejskich parków.

Możliwości, które dają gabiony, są więc gigantyczne i pozwalają puścić wodze fantazji w projektowaniu ogrodu.