Gabionowe ławki, krzesła, stoły i labirynty

Wykorzystane elementy: gabiony

 

Rynkowa oferta elementów do stworzenia ogrodowego kącika wypoczynkowego jest bardzo duża. Począwszy od plastikowych stołów i krzesełek, poprzez meble stalowe i drewniane, aż po ratanowe rarytasy. A gdyby tak zaskoczyć wszystkich małą architekturą stworzoną z gabionów?

Ławka z gabionu

Na początek możemy zmierzyć się z prostą ławą z dwóch rzędów koszy gabionowych. Tylny murek – wyższy – będzie służył za oparcie, natomiast przedni – niższy i wyłożony drewnianymi deseczkami – za siedzisko. Cała konstrukcja może też dodatkowo pełnić rolę wspierającą: wzmacniać i zabezpieczać skarpę, przy której zbudowaliśmy ławę. Zasadzone dookoła drzewa lub krzewy zapewnią nam przyjemny cień i ochłodę.

Siedziskami i ławkami z gabionów możemy także otoczyć palenisko lub ogrodowy grill. Kamienne krzesła mogą przybrać kształt prostych sześcianów, jak również zachwycać bardziej fantazyjnymi łukami czy wygięciami. Na górze najlepiej umieścić drewaniane deski, gdyż powierzchnia gabionu nie jest idealnie prosta, ani zbyt wygodna do siedzenia.

Gabionowy stół

I wreszcie stolik – gabionowy sześcian wyposażony w blat drewniany lub z tworzywa sztucznego. W środek blatu oraz gabionu można włożyć słup, który będzie podtrzymywał parasol lub daszek chroniący przed palącym słońcem.

Murki i konstrukcje Gabionowe Gabiony Betafence

Wypełniacze do gabionów

Najczęstszym wypełnieniem gabionowych mebli ogrodowych jest kamień łupany, ale może też nim być inny dowolny materiał. Ciekawe efekty uzyskamy stosując otoczaki różnej wielkości, odpady szklane (różnorodnej barwy), a nawet stare klinkierowe cegły.

A gdy sami odpoczywamy w cichym gabionowym zakątku, nasze dzieci mogą „zgubić się” w niezwykłym kamiennym labiryncie…