Gabion ochrania parki i place zabaw

Wykorzystane elementy: gabiony

Obok gabionów, niezwykłych brył wypełnionych kamieniem, nie można przejść obojętnie. Nic więc dziwnego, że stały się czymś więcej niż tylko zabezpieczeniem skarp i osuwisk.

Architekci szybko zauważyli, że w swoich rękach mają wyjątkowe narzędzie kreowania przestrzeni i zaczęli je wykorzystywać wszędzie tam, gdzie w efektowny sposób warto nawiązać do natury. Także w przestrzeni publicznej.

Gabiony wkroczyły więc do parków i na place zabaw, stając się ich naturalną, zainspirowaną naturą ozdobą. Tam, stając na granicy terenów zielonych w przestrzeni miejskiej, na przykład w Lesznie, nie tylko wygradzają przestrzeń dedykowaną wypoczynkowi, ale też pełnią funkcję ekranów akustycznych chroniących przez zgiełkiem ruchliwych ulic.

Gabiony są też świetnym materiałem do budowy niebanalnych elementów małej architektury miejskiej. Zostały między innymi wykorzystane w Mielcu do wykonania barierek okalających ścieżkę prowadzoną przez Górę Cyranową. Ich zwieńczeniem są dwa kamienne labirynty, przyciągające na szczyt góry całe rodziny.

Piękno i funkcjonalność konstrukcji gabionowych zostały również dostrzeżone przez architektów projektujących przestrzeń miejską w Budapeszcie na Węgrzech. Wzniesione z gabionów siedziska w „Czifra Park” zachęcają do zasłużonego wypoczynku po intensywnym treningu. Gabionami została też efektownie wygrodzona przestrzeń dla najmłodszych – w ten sposób powstał niebanalny plac zabaw, tworzący komfortowe warunki do zabawy dla dzieci i wypoczynku dla towarzyszących im rodziców.

Gabiony, niebanalne i piękne, podbijają przestrzeń publiczną i serca mieszkańców małych i dużych miast. Wystarczy spojrzeć, by zrozumieć dlaczego.