Elegancki kompostownik w ogrodzie

Wykorzystane elementy: panele ogrodzeniowe, murki gabionowe

 

Kompostownik może stać się ładnym elementem ogrodu. Wystarczy odpowiednio go obudować.

 

Kwiaty, krzewy owocowe czy warzywa – oto marzenie niemal każdej osoby, która posiada ogród przy domu. W końcu między innymi po to budujemy własne cztery ściany, by mieć możliwość zaaranżować całą posesję według własnego pomysłu.

Miłośnicy uprawiania roślin doskonale wiedzą, że jednym z kluczy do sukcesu jest dobra, odpowiednio nawożona gleba. Można o nią dbać za pomocą produktów dostępnych w sklepach ogrodniczych albo postawić na kompostownik.

Sporo osób obawia się jednak budowy takiego elementu w ogrodzie, tłumacząc to faktem, że kompostownik brzydko wygląda, a także generuje nieprzyjemne zapachy. W pewnym sensie to prawda, ale można te minusy zniwelować, odpowiednio konstruując miejsce do składowania i rozkładu odpadów roślinnych.

 

murki-gabionowe-Murek-Gabionowy-Zenturo-Betafence

 

Budujemy kompostownik

 

Kluczem do sukcesu jest obudowanie kompostownika. Zaczynamy od wyboru miejsca w ogrodzie, które nam odpowiada i z którego łatwo będzie można korzystać przy nawożeniu grządek. Zalecamy ustronną część posesji, gdyż kompostownik, nawet ten najbardziej elegancki, powinien stanowić najwyżej uzupełnienie otoczenia niż być elementem reprezentacyjnym. Miejsce wydzielamy np. za pomocą desek, albo – jeśli mamy taką możliwość – podmurówki.

Kolejny, najbardziej istotny z punktu wizualnego, krok to zabudowanie terenu kompostownika. My sugerujemy użycie produktów Betafence, które świetnie sprawdzają się jako wygrodzenia w ogrodzie, czyli murki gabionowe, albo panele wypełnione ozdobną taśmą.

murki-gabionowe-Murki-Gabionowe-Zenturo-Betafence

 

Murki gabionowe Zenturo

 

Dobrze Wam znany murek gabionowy Zenturo zachwyca mnogością swoich zastosowań i nie inaczej jest w przypadku kompostownika. Co ciekawe, nasz produkt można wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wykorzystanie samego murku jako składowiska kompostu. Liście, trawa, gałęzie, łupiny orzechów itp. będą ładnie wyglądały jako wypełnienie gabionu.

Popularniejszym i rekomendowanym przez nas rozwiązaniem jest wygrodzenie kompostownika za pomocą murku. Sam murek wypełniamy materiałem, który najlepiej oddaje charakter naszej posesji (kamienie, drewno, szkło), a otoczony teren przeznaczamy na składowanie odpadów organicznych. Ten rodzaj osłony dodatkowo niweluje ewentualne przykre zapachy.

 

panele-ogrodzeniowe-Panele-Bekafor-Classic-Betafence

 

Panele Bekafor Classic

 

Druga opcja to postawienie na proste, schludne panele Bekafor Classic. Standardowo polecamy je w przypadku posesji, w których chcemy eksponować architekturę, a ogrodzenie ma pełnić funkcję wyłącznie zabezpieczającą. Jednak panele te sprawdzą się także jako element wygradzający wewnątrz ogrodu. To rozwiązanie sugerujemy szczególnie osobom, które gromadzą mało kompostu, nie potrzebują więc mocno zabudowanego miejsca w ogrodzie.

Panele Bekafor możemy dodatkowo uzupełnić przesłonami, które zasłonią miejsce składowania odpadków.

 

 

Przesłony Screeno Wave

 

Wygrodzenie panelowe kompostownika w ogrodzie możemy dodatkowo osłonić od reszty posesji za pomocą elastycznych plastikowych taśmy Screeno Wave. Przeciągamy je pomiędzy oczkami paneli płaskich i montujemy na dedykowanych słupach. Rozwiązanie przeznaczone jest głównie dla systemów panelowych Nylofor 2D i 2D Super.

**

Te trzy proste rozwiązania sprawdzą się w każdym ogrodzie i zapewnią mu atrakcyjny wygląd nawet z kompostownikiem w tle.