Dobry czas na wymianę wypełnienia murków gabionowych

Wykorzystane elementy: murki gabionowe

 

Jeśli od dawna planowaliście zmiany w Waszym murku gabionowym, okres kwarantanny będzie do tego idealny.

Rozpoczynamy serię tekstów pod hasłem #StayHome, w ramach której chcemy zainspirować Was do zmian w swoim otoczeniu. Pewnie o niektórych z nich myśleliście od dawna, ale nie mogliście znaleźć czasu na ich przeprowadzenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to właśnie teraz!

Na dobry początek przyjrzymy się murkom gabionowym. Te coraz popularniejsze w Polsce produkty goszczą w Waszych ogrodach zarówno jako elementy wygrodzenia, jak i przęsła ogrodzeń. Czy zastanawialiście się kiedyś nad odświeżeniem ich wizerunku? Jeśli tak – ten tekst jest dla Was. Jeśli nie – przeczytajcie, być może odkryjcie coś dla siebie!

 

Panele Ogrodzeniowe Zenturo Murek Gabionowy Zenturo Betafence

 

Wypełnienie, czyli wnętrze murka

 

Fanom murków gabionowych z rodzin Zenturo i Stonewall nie trzeba tłumaczyć, czym są te konstrukcje, ale dla porządku przypomnijmy: to produkty ogrodzeniowe, które składają się z dwóch równoległych przęseł paneli (wykonanych z mocnej stali zgrzewanej), połączonych za pomocą dwóch dedykowanych słupów. Środek wypełniony jest różnego rodzaju materiałami, których wybór zależy od oczekiwań i gustu właściciela posesji, a także stylu architektonicznego.

 

Murki wykorzystywane są przede wszystkim – zamiast tradycyjnych przęseł – jako główne elementy ogrodzenia. Niektórzy przy ich użyciu tworzą wygrodzenia, które służą choćby ochronie roślin, stworzeniu przestrzeni np. dla grilla, a także mogą w elegancki sposób służyć za… kompostownik. Słowem – jest to naprawdę interesujący produkt, który można wykorzystać na wiele sposobów.

 

Panele Ogrodzeniowe Zenturo Betafence

 

Odświeżamy murek gabionowy

 

Baza murków, czyli przęsła i słupy, przez lata może pozostać niezmienna, wszak te elementy sygnowane marką Betafence charakteryzują się najwyższą trwałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne czy uszkodzenia, przez co bezawaryjnie mogą służyć właścicielowi latami. Natomiast wypełnienie to pole do popisu dla właściciela murku czy architektów.

Najczęściej wybieranym wypełnieniem jest kamień, który nadaje masywności konstrukcji (wizualnie sprawia wrażenie trudniejszego do sforsowania), a dodatkowo najszybciej się układa. Nie zdziwi nas więc, jeśli i Wy pierwotnie wybraliście właśnie takie wnętrze. Po kilku latach użytkowania można jednak zaszaleć i pomyśleć o czymś innym.

 

murki-gabionowe-Murki-Gabionowe-Zenturo-Betafence

 

Coraz popularniejsze stają się elementy drewniane. Najbardziej oczywisty wybór to oczywiście pieńki drewna, docięte do długości murku. Stanowią one zwartą, spójną bryłę. Fanom nieco luźniejszych układów, polecamy gałęzie i korę drewna, które swobodniej układają się w przęśle. Co ważne – sami możemy taki materiał zebrać w czasie spaceru po lesie (na szczęście już można).

 

Bardzo ciekawym wyborem jest szkło. Je również można pozyskać za bezcen, bezpośrednio z hut szkła. Dla nich to odpad, natomiast dla kreatywnych może stanowić świetny element murku, który nie tylko podniesie oryginalność posesji, ale też da możliwość gry światłem.

 

Możliwości jest więc całkiem sporo i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

murki-gabionowe-Murek-Gabionowy-Zenturo-Betafence