Długowieczne gabiony Betafence

Wykorzystane elementy: gabiony

Nawet 120 lat – tyle wynosi żywotność naszych gabionów! Ten znakomity wynik możliwy jest dzięki nowoczesnym powłokom antykorozyjnym.

Gabiony, z których przeważnie powstają konstrukcje w ramach dużych publicznych projektów, muszą charakteryzować się najwyższą możliwą wytrzymałością. Służą do zabezpieczania koryt rzecznych, a także umacniania osuwisk i skarp. Są więc gwarantem bezpieczeństwa, od którego wymaga się niezawodności. Z powodzeniem można je stosować na posesjach prywatnych jako ogrodzenia, meble ogrodowe, klomby, rabaty lub inne konstrukcje wolnostojące.

Siła w powłoce

Wrogiem wszystkich produktów stalowych, wystawionych na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych, jest korozja. To ona sprawia, że rdzewieją i ulegają zniszczeniu. Dlatego kosze gabionowe Betafence, wykonywane z arkuszy siatki zgrzewanej, są zabezpieczone specjalną powłoką antykorozyjną Zincalu.

– Zincalu to specjalny stop składający się w 95% z cynku i w 5% z aluminium – wyjaśnia Arnold Pajonczek, specjalista Betafence zajmujący się gabionami. – Doskonale sprawdza się jako powłoka antykorozyjna, bo jego utlenienie przebiega bardzo powoli, przede wszystkim dzięki zawartości glinu. To właśnie za sprawą Zincalu nasze gabiony mogą przetrwać nawet 120 lat w łagodnym środowisku.

Środowisko a żywotność powłoki

Warto pamiętać, że na żywotność danego rozwiązania wpływa wiele czynników. W przypadku gabionów i użytych powłok antykorozyjnych decydującym jest środowisko, w którym zostały użyte, a także grubość warstwy antykorozyjnej.

Druty gabionów najbardziej “zużywają się” w środowisku agresywnym, gdyż panujące tam warunki przyspieszają utlenianie powłoki, a co za tym idzie – ubytek cynku. Z kolei najdłużej przetrwają te produkty, które stoją na terenie wiejskim – mniej skażonym chemicznie.

 

Dodatkowe powłoki

Żywotność kosza gabionowego, a co za tym idzie całego ogrodzenia, można zwiększyć stosując dodatkowe powlekanie warstwami syntetycznymi, takimi jak PVC. Charakteryzują się one znakomitą przyczepnością, a także odpornością na promieniowanie słoneczne oraz niskie i wysokie temperatury. Dodatkowo podnoszą walory estetyczne gabionu.

Dzięki zastosowaniu specjalistycznych powłok kosze gabionowe Betafence mają gwarancję długowieczności i bezpiecznej eksploatacji przez wiele lat.